Nem az irányíthatta a párizsi vérengzést, akiről eddig hitték

A francia állampolgárságú Salim Benghalem irányíthatta a párizsi terrortámadásokat a terrorizmust kutató és elemző intézet (TRAC) jelentése szerint. A férfi jelenleg feltehetően Szíriában tartózkodik - írta a La Libre Belgique francia nyelvű belga napilap hétfőn.

  • MTI MTI
Nem az irányíthatta a párizsi vérengzést, akiről eddig hitték

A legújabb nyomozati eredmények szerint nem a belga állampolgárságú Abdelhamid Abaaoud lehetett a november 13-án, Párizsban elkövetett, 130 ember halálát követelő terrortámadások kitervelője, hanem az a francia Salim Benghalem, akit távollétében tizenöt év börtönbüntetésre ítéltek január elején.

A terrorizmust kutató és elemző intézet (TRAC) szerint Benghalem azóta is Szíriában van, ahol további merényletek előkészítésén dolgozhat. A fiatalember egy terrorista hálózat tagjaként tevékenykedik, amely Európa területén tervezett támadásokhoz szállít terroristákat a közel-keleti országból - közölte Veryan Khan, az intézet igazgatója.

Abdelhamid Abaaoud, aki a merényleteket követően, november 18-án Saint-Denis-ben, Párizs jobbára bevándorlók által lakott északi külvárosának egyik lakásában egy rendőrségi akció során halt meg, csak összehangolhatta a támadássorozatot - pontosított az igazgató.

A harmincöt éves Salim Benghalem, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben és szerepel az Egyesült Államok feketelistáján, 2013 óta feltehetőleg Szíriából szervezi a francia dzsihadista újoncok toborzását.

A francia hatóságok négy francia újságíró elrablásával is vádolják Benghalemet, aki feltehetően a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap munkatársai elleni merénylet elkövetetőivel is kapcsolatban lehetett.

Benghalem felesége, aki gyerekeikkel együtt jött vissza Szíriából januárban, a nyomozóknak azt mondta: férje kizárólag támadások végrehajtása céljából tér majd haza, nem azért, hogy a bíróság elé álljon.

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.