szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több német lap Horst Seehofer bajor miniszterelnök budapesti látogatásával kapcsolatban foglalkozott Magyarországgal szombaton.

A konzervatív Die Welt Seehofer Strausst utánozza címmel közölt kommentárt, amelyben a szerző, Jacques Schuster felidézte, hogy Franz Josef Strauss néhai bajor miniszterelnök aktív külpolitikát folytatott, azért is, hogy meggyőződjön saját fontosságáról és "hergelje" a kancellárt. Hozzátette, hogy Seehofer is így jár el, Orbán Viktor magyar kormányfőnél tett látogatásának az volt a célja, hogy emlékeztesse a németeket, mit gondol a kancellár menekültpolitikájáról.

Kiemelte, hogy a bajor miniszterelnöknek jogában áll rámutatni a kormány gyengeségeire és hibáira a menekültválsággal kapcsolatban, és a magyar kormányfő meglátogatásához is van joga, "viselkedése azonban nem ízléses", külpolitikai "kirándulásainak" pedig "komikus és hamis" jellege van - áll a kommentárban, amely a lap online kiadásában Seehofer pofát vág a belpolitika tükrében címmel jelent meg.

Fülöp Máté

A liberális Süddeutsche Zeitung Szubnacionális címmel közölt kommentárt, amelyben a szerző, Heribert Prantl szintén felidézte Franz Josef Strauss munkásságát, és megjegyezte, alapvetően nincs abban kivetnivaló, hogy egy politikus haszontalan, felesleges dolgokkal tölti az idejét. Az viszont "problematikus", ha ennek révén "megtorpedózza" a német Európa- és menekültpolitikát. Hangsúlyozta: Seehofer egy olyan politikusnak "udvarol", aki a menekültválságban a "nemzeti különút és a menekültekkel szembeni embertelenség" politikáját követi.

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Tengelyhatalmak címmel közölt kommentárt, amelyben a szerző, Berthold Kohler egyebek között azt írta, hogy Horst Seehofer a bajor választók "gyönyörködtetését" szolgáló programjának részeként látogatott el Angela Merkel kancellár "legismertebb ellenfeléhez". Ugyanakkor a "szuper- és tengelyhatalmak csúcstalálkozója" nem fedi el, hogy mennyire korlátozott München befolyása Berlinben, és abban is lehet kételkedni, hogy ez a befolyás növekedik majd a "Merkel-tábor szemszögéből nézve a gonosz új birodalmában tett baráti látogatás" révén - írta a FAZ kommentátora.

A Spiegel Online Seehofer Orbánnál: Senkinek sem áll szándékában Merkelt gyengíteni címmel közölt írást, felidézve a berlini fal felépítésének kezdete előtt nem sokkal Walter Ulbricht keletnémet pártvezető által tett híres kijelentést - miszerint Senkinek sem áll szándékában falat építeni. A szerző, Ralf Neukirch egyebek között kiemelte: Horst Seehofer és Orbán Viktor ugyan azt állítja, hogy mindketten támogatni kívánják a kancellárt, de nem túlzottan valószínű, hogy ezt a kancellári hivatalban is így látják. 

A többi között hozzátette, nem nagyon könnyű felismerni, hogy pontosan miként kívánják támogatni Angela Merkelt, és kifejtette: Seehofer számára két funkciója van a magyar miniszterelnök melletti kiállásnak, egyrészt az, hogy erősödjék a kancellárra kifejtett, menekültpolitikai irányváltást célzó belpolitikai nyomás, másrészt pedig az, hogy erősödjék pozíciója pártjában, a Keresztényszociális Unióban (CSU).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!