szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Ipsos Mori közvélemény-kutató felmérése szerint az olaszok és a franciák többsége gondolja azt, hogy a britek kilépnek az EU-ból. A magyaroknál ez nincs így, de maguk a britek gondolják a legkevésbé, hogy a júniusi népszavazás eredménye a távozás lesz.

Az Ipsos Mori 9 európai uniós országban végzett felmérése szerint egyelőre tehát csak a franciák és az olaszok többsége gondolja azt, hogy a britek a kilépésre fognak voksolni. 

A felmérés módszertana

Az Ipsos Mori felmérése összesen 11 030 ember online megkérdezésével készült 2016. március 25. és április 8. között.  9 országban több mint ezer, 5-ben (köztük Magyarországon) több mint 500 ember válaszolt. Két ország – India és Dél-Afrika - kivételével a kutatás reprezentatív, ahol több mint 1000 embert kérdeztek, a hibahatár +/- 3,5 százalék, ahol több mint 500-at, +/- 5 százalék. A kutatócég felhívta a figyelmet arra, hogy a felmért 9 uniós tagállam az EU lakosságának háromnegyedét, összesített GDP-jük az EU GDP-jének 80 százalékát teszi ki.

Viszont ha nekik lesz igazuk, az dominóhatást indíthat el, mert több országban - köztük Magyarországon is - az emberek több mint fele azt gondolja, hogy akkor bizony náluk is hasonló népszavazást kell tartani az EU-tagságról. (Az Ipsos Mori felmérése 5 tengerentúli országban is tesztelte a közvéleményt, azokban egyértelműen a britek maradására tippelnek.)

Franciaországban és Olaszországban a lakosságot annyira felizgatta a közelgő brit referendum, hogy a többség akár már most, a brit népszavazás eredményétől függetlenül is szívesen venne részt hasonló népszavazáson, igaz, azok aránya, akik szerint azon a kilépésről születne döntés, egyelőre csak alulról súrolja az 50 százalékot. Magyarországon a megkérdezettek 39 százaléka szeretne szavazni az EU-tagságról, de nem éri el a 30 százalékot azok aránya, akik szerint a referendum eredménye a "Hunxit" lenne.       

Ipsos Mori

Persze a britek június 23-án nem arról fogják kérdezni, hogy mi lesz a népszavazás kimenetele, hanem igent vagy nemet kell mondaniuk maradásra az EU-ban (figyelembe véve a legutóbbi EU-csúcson született megállapodást az uniós szabályozási reformokról). A két tekintélyes brit gazdasági lap, a Financial Times és az Economist folyamatosan frissülő - bár nem ugyanolyan módszerrel készülő - közvéleménymérésében most egyaránt a maradásra szavazók vezetnek. 
  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!