Erdogan a terpeszben ülő Putyinnak: "Az ön hívása boldoggá tett minket"
Alig pár hónapja még újabb orosz gépek lelövésével fenyegette meg orosz kollégáját Recep Tayyip Erdogan török államfő, kedden viszont már a kezébe csapott Vlagyimir Putyinnak és kis híján elhangzott, hogy fátylat rá. A novemberben lelőtt gépről azonban a sajtónyilvános találkozón egy szó sem esett, ahogy Szíriáról sem. Régiós elvárásokról viszont igen.
hvg.hu
Először találkozott Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök, mióta november 17-én a török légierő lelőtt egy Szíriából (a törökök szerint) áttévedt orosz vadászgépet. A Russian Times tudósítása szerint Putyin közölte, hogy elsőként hívta fel a török elnököt a puccskísérlet idején és biztosította támogatásáról. Erdogan azzal nyitotta rövid sajtónyilvános beszédét, hogy megköszönte a lehetőséget Putyinnak, hogy újra találkozhattak. "Ez az újrakezdés egy történelmi alkalom, egy új lapot nyitunk én és a barátom Vlagyimir" – mondta Erdogan, a barátjának nevezve az orosz elnököt, aki végig hatalmas terpeszben ülve hallgatta a török elnök szavait.
AFP / Aleky Nikolskyi
A rövid nyilvános tárgyaláson szó esett a július 15-i puccskísérletről és a rá érkezett orosz reakcióról – írja az Anadolunevű török híroldal. Erdogan megköszönte az oroszoknak a puccskísérlet alatti támogatást és arról is beszélt, hogy az orosz hatóságok folyamatosan tartották a kapcsolatot velük. „Az ön hívása a puccskísérlet után boldoggá tett minket” – mondta Erdogan. A török elnök kijelentette, hogy a török–orosz kapcsolatok egy új fázisba lép azokkal a lépésekkel, melyeket az orosz féllel közösen hamarosan megtesznek.
Vlagyimir Putyin a tárgyalások sajtónyilvános részén azt mondta, országa mindenfajta puccskísérletet elítél. „Remélem az ön működése alatt Törökországnak sikerül leküzdenie ezeket a problémákat” – mondta Putyin. Az orosz elnök arról is beszélt, hogy a török–orosz kapcsolatok helyreállítása mindkét fél számára gyümölcsöző lesz. Ez már csak azért is fontos, mert Putyin szerint „ennek a régiónak komoly politikai elvárásai vannak Oroszországgal és Törökországgal szemben”.
Szíriáról és a novemberben a törökök által lelőtt orosz vadászgépről egyetlen szót sem ejtettek a tárgyaló felek, de a rövid sajtónyilvános nyilatkozatokat zárt tárgyalások követik. Ezeken vélhetően a fent említett gazdasági együttműködésről is részleteiben tárgyal majd az orosz és a török államfő. Valószínűleg itt már kifejezetten hangsúlyos szerepet kap a régiós politika és a két ország stratégiai együttműködése.
A zártajtós találkozó után várhatóan egy részletes tervvel állnak elő a török–orosz kapcsolatok stabilizálására. Jurij Ushakov, Vlagyimir Putyin külpolitikai tanácsadója szerint a megbeszéléseken Szíriáról is behatóan tárgyal majd a két vezető.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.