szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annak ellenére, hogy civilek ezreinek halálát okozva támogatják az egymás ellen harcoló feleket Szíriában, mégis egyetértenek benne, hogy a konfliktust politikai úton kell rendezni. A török külügyminiszter egy lapinterjúban arról is beszélt, hogy nem a Nyugatnak üzennek a Moszkva-barát lépésekkel, de egyébként az EU tehet mindenről.

Ankara és Moszkva "erős közös mechanizmust" épít ki Szíriában a konfliktus rendezése érdekében - ezt Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter mondta szerdán Ankarában az Anadolu állami hírügynökségnek adott interjújában, melyet az MTI idéz. Az interjút nem egészen egy nappal azután adta, hogy a török államfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott Szentpéterváron. A tegnapi tárgyalások utáni sajtótájékoztató után a két vezető még egy rövid megbeszélést tartott a szíriai helyzetről külpolitikai tanácsadóikkal közösen (ahol Cavusoglu is ott volt). Erről a tárgyalásról már nem tartottak külön sajtótájékoztatót. A tárgyalások korábbi témáiról részletesen itt olvashat.

Vége a szankcióknak, atomot és gázt kap Erdogan Putyintól

Törökország energiát, Oroszország pedig egy erős partnert kaphat, ráadásul a vele szemben álló NATO szövetségén belül. Ma már kétszer tartottak megbeszélést, de Szíriáról még egy újabb fordulóban tárgyalnak, rögtön a sajtótájékoztató után.

A külügyminiszter megemlítette azt is, hogy szerdán külügyi, katonai és titkosszolgálati tisztségviselők utaznak Oroszországba egyeztetésre. Kiemelte, hogy Ankara és Moszkva hasonló nézeteket képviselnek a szíriai fegyverszünet és a humanitárius segélyek tekintetében.

A két fél egyetért a szíriai helyzet politikai úton történő rendezésének szükségességében is - hangsúlyozta.

Cavusoglu arról is beszélt, hogy - ha szükséges - kiegészítő megállapodásokat köt Moszkva és Ankara a Török Áramlat kétoldalú gázvezeték-projekt munkálatainak újraindításáról.

Nyomatékosította, hogy Ankara Moszkvához való közeledése nem a Nyugatnak küldött üzenet.

A török külügyminiszter kijelentette: ha az Európai Unió (EU) elveszíti Törökországot, az az EU saját hibájából történhet meg, nem pedig azért, mert a kis-ázsiai ország jó kapcsolatokat ápol Oroszországgal, Kínával vagy a muzulmán világgal. Cavusoglu szerint az unió komoly hibákat követett el a július 15-i török puccskísérletről szóló kommunikációjában, s az EU-tagság támogatottsága a török lakosság körében éppen az uniónak az erőszakos hatalomátvételi kísérlethez való hozzáállása miatt esett vissza.

Erdogan a keddi találkozót követően egy nyilatkozatában azt mondta, hogy "világosabbá vált" Ankara számára, hogy az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Gülen török hitszónok és az általa kiépített "párhuzamos állam" az Ankara és Moszkva közötti kapcsolatok tönkretételére törekedtek. Vasárnap pedig arról is beszélt, hogy "nem barát az, aki Törökország ellenségeinek nyújt segítséget". Erről és arról, hogy miért rakhatta le a voksát Erdogan Moszkva mellett, itt olvashat többet.

Erdogan ma újra belecsap Putyin tenyerébe

Hiába támogatnak ellentétes oldalakat a szíriai polgárháborúban, mégis újra összebarátkozhat Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök keddi találkozójukon. Szentpéterváron szó lesz helyüket kereső orosz turistákról, a terrorizmus összes létező árnyalatáról és természetesen a földgázról is.

Cavusoglu szerdai interjújában arról számolt be, hogy őrizetben van a török légierő több olyan pilótája, aki összefüggésbe hozható az orosz vadászbombázó tavaly november 24-i lelövésével, de a gyanúsítottak ellen nem az incidens részleteivel kapcsolatban, hanem a Gülen-hálózathoz való kötődésükre vonatkozóan folyik a nyomozás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!