Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Az amerikaiak szerint igenis több menekültet fognak befogadni, mint eddig, de hvg.hu-nak nyilatkozó amerikai külügyi tisztviselő szerint valóban lehetne még ennél is nagyobb a szám. A törökökkel néha nehéz, de menekültügyben így is szoros az együttműködés. Obama elnök jövő héten két menekültügyi csúcstalálkozót is levezényel.

Anne C. Richard, az Egyesült Államok külügyminisztériumának népesedésügyi, menekültügyi és migrációért felelős asszisztense egy telefonkonferencia alkalmából válaszolt a hvg.hu kérdéseire. A konferencia témája elsősorban egy jövő heti csúcstalálkozó volt, melynek Barack Obama elnök lesz a házigazdája. A találkozó legfontosabb témája a menekültekkel való humánusabb bánásmód elérése, valamint a szorosabb nemzetközi koordináció a világon élő menekültek helyzetének rendezésére. Ugyanez lesz egyébként az ENSZ jövő heti, szeptember 19-i csúcstalálkozójának témája is, szintén az Egyesült Államokban, szintén az elnök védnöksége alatt.

A hvg.hu kérdésére, miszerint magyar kormányzati oldaláról többször is elhangzott az a vád, hogy az Egyesült Államok sem fogad be annyi menekültet, amennyi a méretéhez mérve képes lenne, Anne C. Richard úgy válaszolt, az USA 3 millió menekültet fogadott be az 1970-es évek óta. 75 ezret az elmúlt 3 évben. Ebben az évben pedig 85 ezer volt a tervezett kvóta, kedden a Kongresszus elé terjesztik a tervezetet, ami alapján ezt a számot 110 ezerre növelik. Aki közül sokan már a következő hetekben megérkezhetnek.

Emelik a szírek arányát is a befogadottakon belül, 13 ezerről 25 ezerre. Egyetértett azonban azzal, hogy még több menekültet kellene befogadniuk, mert az amerikai egy erős gazdaság, ami ezt lehetővé teszi. Azonban ezeknek az embereknek erős ellenőrzésen kell átesniük, hogy egyértelmű legyen, nem jelentenek nemzetbiztonsági fenyegetést. Jelentős segítséget, 5,6 milliárd dollárnyi támogatást biztosítanak a lakhelyüket elhagyni kényszerülőknek, akik nem hagyták el Szíriát, vagy a környező országokba menekültek. Kiemelte, hogy a szír polgárháború elől menekülők támogatásában az Egyesült Államok vállalja a legnagyobb pénzügyi terhet.

Lapunk arra is rákérdezett, hogy az Egyesült Államok és a legtöbb szír menekültet befogadó Törökország között elhidegülő viszony hogyan nehezíti majd meg a menekültkérdés rendezését. Anne C. Richard azt mondta, ő maga sokszor járt menekültügyben Törökországban és középvezetői szinten most is szoros együttműködést folytatnak. Azt elismerte, hogy néha valóban akadnak kihívások a török-amerikai kapcsolat fenntartásában, de a menekültekkel kapcsolatos együttműködés folytatódik.

Azt is megkérdeztük, hogy tervezik-e kiemelten kezelni a belső menekültek problémáját, akik még nem hagyták el az országot, csak lakóhelyükről menekültek el és hogyan lehetséges olyan emberekhez segélyt eljuttatni, akik még mindig a harcok által érintett területek közelében vannak, mert ez a helyzet több szíriai nagyváros közelében és több helyen Irakban is. Anne C. Richard szerint a jövő heti csúcs a menekültekre és bevándorlókra fog fókuszálni, a belső menekültek pedig egy harmadik típusnak számítanak, tehát most elsősorban nem róluk lesz szó. Ezek azt emberek ugyanis még mindig a saját kormányuk felelőssége alá tartoznak, az ő feladatuk lenne, hogy gondjukat viseljék. Az amerikai külügyminisztérium asszisztense szerint ezt lehet úgy is csinálni, mint Kolumbiában, ahol a kormány segít a drogháború menekültjein, vagy úgy, mint Szíriában, ahol a kormány a saját lakosságát bombázza. Ezekre a helyekre tehát kintről segítséget eljuttatni lehetséges, de nagyon nehéz. Ez most a genfi tűzszüneti tárgyalások célja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!