szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Egyesült Államok a 45. elnökét választotta meg 2016. november 8-án. A kérdés egyértelmű volt: demokrata Hillary Clinton győz, és ő lesz az USA első női elnöke, vagy a Republikánus Párt jelöltjeként indult Donald Trump, aki az első olyan elnök lenne, aki korábban semmilyen politikai posztot (kormányzó, képviselő szenátor) nem töltött be. Megújul a képviselőház és a szenátus harmada is, illetve megannyi államban választottak kormányzót, illetve tartottak nészavazásokat. Ebben a percről percre összeállításban a választás napjának eseményeit követheti - urnanyitástól urnazárásig.

Most érkezett

Az eredmények alakulását itt követheti percről percre.

Ön hogy látja?
Az Egyesült Államokban van? Írja meg nekünk, mit tapasztal, mit gondol a választásról, látott-e valami érdekeset, kinek szurkol, egyszóval bármit, amit fontosnak tart megosztani az elnökválasztásról.
ugyelet@hvg.hu

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Fotók: eredményváró rendezvényen jártunk az Ankertben

NIgel Farage Trump mellé állt

A Brit EU-ellenes tábor első számú vezetője, a Brexit-tábor hangadója, Nigel Farage szerint Trump ugyan olyan változást jelent, mint a döntés, hogy Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból.

A latinó szavazók már majdnem annyian vannak, mint az afroamerikaiak

Az arányokat tekintve mindössze egy százalék a különbség. A CNN hírtelevízió felmérése szerint a szavazók 70 százaléka fehér, 12 százaléka afroamerikai, 11 százaléka latinó, az ázsiak ennél jóval kevesebben voltak (4 százalék), a "más" kategóriát 3 százaléknyian jelölték meg.

Amerikás magyar: "Nőként szinte egyértelmű volt, hogyan szavazok először az USA-ban"

Az amerikai-magyar házaspár már arra is felkészült, hogy Trump nyeri a választásokat. Azért még nem pakolnak.

Bush szóvivője bocsánatkérést követel a "Clintonozásért"

Nem igaz, hogy az ifjabb Bush és felesége Hillary Clintonra szavazott. A republikánus jelöltet támogatta. Ezt közölte a volt elnök szóvivője. Korábban Rush Limbaugh, konzervatív rádiós műsorvezető terjesztette azt a hírt, hogy George W. Bush és felesége, Laura Bush is Hillary Clintonra adta le a voksát. A szóvivő szerint a rádiósnak bocsánatott kell kérnie a tévedésért.

Amerika választ - galéria

Hatalmas sorok a szavazóhelyiségek előtt, urnák billiárd szalonban, figyelem Rómában, Libanonban - képeink a választás éjszakájáról.

Kattintson galériánkért!

"Pizzával és popcornnal várjuk az eredményt"

Egy pennsylvaniai kisvárosban élő olvasónk azt írta, mindenhol Trump táblák vannak, Clintonost csak elvétve látni. A település gazdag részén még feltűnt belőle kettő, de a szegényebb környéken csak Trump plakát van. A családon belül nincs egyetértés - bár olvasónk nem szavazhat -, az eredményt popcornnal és pizzával várják, "lesz majd szurkolás meg minden." Most voltak szavazni, gépi szavazás van, az emberek viccelődnek, sokan viszik a gyereküket is. Ők nagyjából 10 percet vártak, mindenki kapott "szavaztam" matricát.

Ezt:

 

Obamát jobban elfogadják, mint Trumpot és Clintont

A CNN exit poll-ja szerint a válaszadók (több mint 15 ezer ember) 54 százaléka elégedett Obama elnöki teljesítményével, de csak 40 százalék azoknak az aránya, akik derűlátóan vagy várakozóan tekintenek a Fehér Ház következő lakójának érkezésére. A változást akarók aránya 38 százalék, a tapasztalatot és a józan ítélőképességet összesen 44 százalék tartja fontosnak a két jelölt versenyében. A CNN értelmezésében a változást akarók alkotják Trump táborát,míg az tapasztalatot és ítélőképességet kiemelők Clinton-pártiak. Ebben az értelmezésben Clinton az esélyesebb. Az is érdekes, hogy a választók jelentős része már jóval korábban eldöntötte, kire szavaz, csak 12 százalék azoknak az aránya, akik az utolsó napokra, hetekre hagyták a döntést.

Trump szoros felügyelet alatt tartja feleségét

Az amerikai elnökjelölt átlesett felesége szavazólapjára, biztos, ami biztos alapon.

 

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!