szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A HVG eheti cikke szerint a napjaink befogadottjainak elődei voltak a befogadók a második világháború egy menekülthullámában. Az arabok sem üdvözölték egyöntetű lelkesedéssel az európaiakat.

Mondják, hogy a történelem ismétli önmagát. Igaz ez a menekültválságra is: 1943 őszén ugyanis a német megszállók elől menekülő görögök nagyjából ott szálltak tengerre, ahol ezekben az években a szíriaiak érnek partot. Sokuk számára éppen az az Aleppó volt az első tranzitállomás, amely ma romokban hever - olvasható az HVG-ben.

Mindeközben Dalmáciából Olaszországon át Észak-Afrikába jutottak a Wehrmacht elől menekülő jugoszlávok, köztük szép számmal partizánok.

A mai migrációval nem hasonlítható ugyan össze a görögök és a horvátok közel-keleti tartózkodása – írta a téma kutatója, Florian Bieber német történész a hamburgi Die Zeit hetilapban –, de a történet felidézi, hogy nem is olyan régen európaiaknak is el kellett hagyniuk hazájukat, és talán segít jobban átérezni a mai menekültek sorsát.

Az is közös pont a múlttal, hogy a menekülteket már akkor sem mindenki látta szívesen. Ez is magyarázhatja, hogy a második világháború utolsó éveiben a franciák és a britek által Szíriában és Egyiptomban befogadott európaiakat meglehetősen elszigetelték a helyi lakosságtól.

A szíriai Aleppóban befogadott európai menekültek elmerülhettek a város pezsgő életében, akár moziba is mehettek, de többnyire csak pár napig, mert a város melletti telep átmeneti táborként működött.

A teljes cikket a HVG eheti számában olvashatja!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!