Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Úgy tűnhet, hogy a világ sokat tud Vlagyimir Putyinról. A valóság mégis az, hogy miközben Moszkva rendszeresen szállítja az orosz államfőt vadászat, sárkányrepülés vagy éppen tigrismentés közben mutató képeket, nagyon kevés a Kreml urának magánéletével kapcsolatos megbízható információ. Olyanok is akadnak, akik szerint még az sem biztos, hogy Putyin akkor és ott született, amit a jóváhagyott életrajzok állítanak.
A hivatalos verzió szerint az 1999 óta államfőként vagy miniszterelnökként folyamatosan Oroszország élén álló Vlagyimir Putyin 1952-ben Szentpéterváron – az akkori Leningrádban – született. Gyermekkorát egy zsúfolt társbérletben élte le a második világháborúban diverzánsakciókat végrehajtó különleges alakulatnál szolgáló apjával, s anyjával, aki a leningrádi blokád idején kis híján éhen halt. „Már gyerekként is meghökkentett, hogy egy kis csapat vagy akár egyetlen ember is tud olyan eredményt elérni, amire néha egy hadsereg sem képes. Egy hírszerzőtől emberi sorsok ezrei függhetnek” – magyarázta életrajzában Putyin, hogy 1975-ben, a leningrádi jogi egyetem elvégzése után miért csatlakozott a szovjet titkosrendőrséghez, a KGB-hez.
Míg az államfői életrajzban az szerepel, hogy a szülei meghaltak az 1990-es évek második felében, a grúziai Metehi faluban élő Vera Putyina 1999 óta folyamatosan azt állítja, hogy az orosz elnök az ő 1950-ben született fia. A nőnek a Kreml által cáfolt verziója szerint Putyin apja a Grúziában élő Platon Privalov volt, ám az orosz nemzetiségű szerelő nős emberként nem vállalhatta gyermekét. Putyina később férjhez ment egy grúz férfihoz, aki 1960-ban rávette őt arra, hogy Vlagyimirt küldjék Oroszországba a nagyszülőkhöz, akiktől végül a hivatalos életrajzban szereplő szentpétervári Putyin család örökbe fogadta a fiút. Bár a grúz szál annak ellenére is hihetetlennek tűnik, hogy a helyi iskolába az 1950-es évek végén valóban járt egy Vlagyimir Putyin, Metehi lakói megerősítették, hogy a falut és Putyinát többször meglátogatták grúz és orosz ügynökök.
A szentpétervári KGB-iskola elvégzése után Putyint 1985-ben Drezdába vezényelték, ahol hivatalosan német–orosz tolmácsként dolgozott, ám a valóságban beszervezhető külföldieket igyekezett felkutatni. 1990-ben tért vissza Leningrádba, s a városi tanácsnál kapott munkát. 1983-ban nősült meg, Marija nevű lánya két, Jekatyerina három évre rá született. A Gorbacsov elleni 1991-es puccs idején Putyin egyértelműen szembefordult a lázadókkal, és a hatalomátvételi kísérlet második napján, augusztus 20-án kilépett a KGB-ből.
Az 1990-es évek első felében a szentpétervári városi vezetés külkapcsolati osztályát vezette, s ellenfelei azzal vádolják, hogy komoly pénzeket tüntetett el. Négy évvel ezelőtt néhány dokumentum mellett előkerült egy olyan levél is, amelyben vezető orosz illetékesek 1992-ben azt javasolták, hogy Putyint semmilyen más tisztségbe ne jelöljék, amíg nem zárul le az ellene indított korrupciós vizsgálat. Ám a nyomozás Putyin mentora, Anatolij Szobcsak polgármester közbenjárására végül meg sem indult.
Putyin 1996-ban bekerült Borisz Jelcin akkori államfő hivatalába, s 1998 májusában már ő volt az adminisztráció helyettes vezetője. Pár hónappal később Jelcin a KGB utódszervezetének számító FSZB vezetését bízta rá. Egy évre rá már ő volt Oroszország miniszterelnöke, majd Jelcin lemondása után a világ legnagyobb országának az államfője. Putyint a Jelcin mögött álló, az elnök rokonaiból és szövetségeseiből létrejött „család” nyomta előre, s fő védnöke a jelcini időszakban hatalmas befolyással rendelkező Borisz Berezovszkij volt. Az orosz oligarcha – aki később el is menekült a hazájából – elszámolta magát. Arra számított, hogy az arctalannak és könnyen irányíthatónak tűnő Putyin azt teszi majd, amit ő akar. Putyin azonban nagyon gyorsan megszabadult a Jelcin mögött álló oligarcháktól, s a helyükre a maga szentpétervári szövetségeseit állította. Akik meg is gazdagodtak, s Putyin ellenfelei szerint az államfő is mesés vagyonra tett szert. Azt állítják, a több olaj- és gázipari cégben is részvényes államfő vagyona eléri a negyvenmilliárd dollárt.
A magánéletének részleteit a mai napig titkolni igyekvő Putyinról hivatalosan csak annyit tudni, hogy 2013-ban elvált a feleségétől, s ahogy az államfő fogalmazott: „a szerelmi életem rendben van”. A pletykák szerint nejét az 1983-ban született Alina Kabajeváért hagyta ott. Bár minden érdekelt tagadja a viszonyt, a ritmikus sportgimnasztika olimpiai bajnoknője az utóbbi években két gyermeket is szült, s hivatalosan senki sem tudja, ki lehet a boldog apa. Kabajeva – aki parlamenti képviselő is volt, most pedig a legnagyobb lapkiadó vállalat igazgatótanácsi elnöke – az utóbbi időben többször jelent meg karikagyűrűvel az ujján, s Putyin állítólag 2014-ben feleségül is vette. Putyin imádja a gyermekeit. Még az elhagyott feleség, Ljudmila is elismerte, hogy Putyin oroszlánként védi a lányait, és szinte elolvad, ha kérnek tőle valamit.
A kiváló táncos hírében álló Jekatyerina például akrobatikus rock and roll stadiont kért, s Moszkva egyik külvárosában már meg is kezdődött a tízmilliárd forintnyi értékű központ építése. A saját lábára állt fiatalabbik Putyin lány és férje közös vagyonát kétmilliárd dollárra becsülik a szakértők. A Tyihonova családnevet használó Jekatyerina a papája egyik barátjának fiához, Kirill Samalovhoz ment férjhez, és az orosz bankok nagy kedvvel hiteleznek a páros befektetéseihez.
Hazájában az ideális férfiként tartják számon Putyint, aki nem iszik, nem dohányzik, viszont rendszeresen dzsúdózik. A jövőbeli tervei titkosak: többek szerint a komoly gerincfájdalmakkal küszködő államfőnek már elege van a kötelező szereplésekből, és a visszavonulást fontolgatja, hogy élvezhesse vagyonát. De a titkosszolgálati múlttal rendelkező Putyin aligha engedi, hogy potenciális ellenfelei megtudják, mit is akar, hiszen ahogy ő is mondta: „egy csekista mindig csekista marad”.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.