Egyre gyakoribbak a keresztényekkel szembeni túlkapások Ázsiában az Open Doors (Nyitott Ajtók) nevű protestáns szervezet szerdán közzétett új jelentése szerint.
A hollandiai alapítású, evangélikus csoport 1997 óta minden évben közzéteszi úgynevezett keresztényüldözési indexét, amely országonként vizsgálja Krisztus követőinek helyzetét.
"A keresztényeket évről évre ádázabbul üldözik" – írta a helyszínen gyűjtött adatokra alapuló jelentés.
Az idei keresztényüldözési index első helyén az immár 16 éve listavezető Észak-Korea áll, ezt követi Szomália, Afganisztán, Pakisztán és Szudán.
"Ebben az évben az ázsiai helyzet adja a legtöbb okot az aggodalomra" – mondta Michel Varton, a szervezet franciaországi igazgatója, aki a hindu nacionalizmus visszatérését tette felelőssé a keresztények elleni egyre gyakoribb támadásokért.
Szembeszökő a változás az index 15. helyén álló Indiában, ahol soha nem volt még ilyen rossz a keresztények helyzete. Az ázsiai országban élő 64 millió keresztény közül 39 millió "súlyos" üldözés célpontja – állapította meg az evangélikus szervezet.
A beszámoló egyúttal nem mulasztja el hangsúlyozni egy fontos mutató javulását az elmúlt évekhez képest. Míg 2015-ben 7100 keresztény vesztette életét hite miatt szerte a világon, 2016-ban mindössze 1173 volt ezt a szám. Többségüket (695 embert) Nigériában gyilkolták meg. Összehasonlításképpen: 2014-ben összesen 4344-en, 2013-ban 2123-an, 2012-ben pedig 1201-en haltak mártírhalált.
Az Open Doors szerint a csökkenő tendencia annak tudható be, hogy a 2015-ös adatokat meghatározó erőszakos konfliktusok intenzitása csökkent. Ennek oka lehet az, hogy a szélsőséges csoportok visszaszorultak, de az is, hogy az uralmuk alatt álló keresztényeket már kiirtották vagy elüldözték.
A szervezet először próbálta meg felbecsülni azoknak a keresztényeknek a számát, akik az 50 legproblémásabb országban élnek, és vallásuk miatt valamilyen formában hátrányos megkülönböztetésben részesülnek. Eszerint összesen 215 millió keresztény – a fenti országok lakosságának harmada – szenved "erős vagy szélsőséges" üldöztetéstől.