Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Először beszélt arról Mike Pence amerikai alelnök, mit érzett akkor, amikor kiderült, hogy az elnök nemzetbiztonsági tanácsadójáról kiderült, hogy hazudott arról, folytatott-e megbeszéléseket az orosz nagykövettel. Arról is beszélt, hogy egyelőre nincs "mert ha nem, akkor"-verzió a védelmi kiadással elmaradó NATO-tagokkal szemben, de hozzátette, hogy az amerikai nép türelme véges.

"Csalódott voltam" – mondta Mike Pence amerikai alelnök, mikor a NATO-főtitkárral a szövetség brüsszeli főhadiszállásán tartott sajtótájékoztatóján arról kérdezték újságírók, mit érzett, amikor kiderült, hogy Michael Flynn, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója félrevezette őt és több magas rangú tisztségviselőt a Fehér Házban az orosz nagykövettel folytatott beszélgetései tartalmáról. Korábban a The Washington Post és a CNN névtelen forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium már a múlt hónapban arra figyelmeztette Donald Trumpot, hogy nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn félrevezeti őt a washingtoni orosz nagykövettel folytatott beszélgetései tartalmát illetően, és Flynn potenciálisan sebezhető, az orosz politika bármikor megzsarolhatja őt.

Maga Michael Flynn Mike Pence alelnöknek először azt mondta, hogy a találkozón nem esett szó az Oroszország elleni szankciókról, azután pár nappal ezelőtt módosított a mondandóján, és úgy fogalmazott: talán megvitatták a szankciók ügyét is, már nem emlékszik rá pontosan. A nemzetbiztonsági tanácsadó – amerikai sajtóhírek szerint – személyesen is elnézést kért Pence alelnöktől a pontatlanságért.

Pence és a főtitkár is kaptak több kellemetlen kérdést. Az alelnököt például arról kérdezték, mégis hogyan beszélhetünk arról, hogy a NATO a közös értékek védelmén alapszik, mikor Trump elnök éppen pár nappal korábban ment neki a szabad médiának és Pence egyetért-e vele? Az alelnök azt mondta, természetesen elkötelezettek a szabad nyilvánosság iránt, ám mivel Trump elnöknek a média ad rá lehetőséget, hogy az amerikai néphez közvetlenül szóljon, ezért ne csodálkozzanak se most, se a jövőben, ha az elnök számonkéri őket, amikor ezt az üzenetet elferdítik.

Arra kérdésre, mi lesz azokkal a NATO-tagországokkal, melyek nem tudják teljesíteni az Egyesült Államok által Trump beiktatása óta egyre határozottabban követelt közös teherviselést (a GDP-hez viszonyított 2 százalék védelmi kiadásokra költését) Pence úgy válaszolt, nincs még "mert ha nem, akkor"-verziójuk, de az amerikai nép türelme fogytán van.

"Ha van tervük a kiadásnövelésre, gyorsítsák fel, ha nincs, szerezzenek egyet"

– idézte Trumpot Pence. Hozzátette ugyanakkor, hogy a hvg.hu által is tudósított Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián folytatott bilaterális találkozókon, valamint egyes EU-tagállamok vezetőivel folytatott tárgyalásaiból egyértelműen azt a következtetést vonta le, hogy a tagországok igenis törekszenek arra, hogy teljesítsék a közösen vállalt elvárásokat.

Amikor arról kérdezték, hogy most Trumpra vagy Pence-re és minisztertársaira kell hallgatni, hiszen az elnök erős szavai után ők egy sokkal pragmatikusabb üzenetet hoznak, azt mondta, az üzenet az elnöktől érkezik.

Beszélt arról is, hogy Angela Merkel hamarosan Washingtonba utazhat, az erről folyó tárgyalások azonban még tartanak.

Az amerikai alelnök beszélt arról is, hogy európai látogatásán elvitte lányát Dachauba, az egykori koncentrációs táborba, ahol ő maga már járt egyszer, 1977-ben. Azt mondta, egy a deportálás idején 17 éves, ma már aggastyán túlélő is elkísérte őket, akitől idézett is: "És aztán jöttek az amerikaiak" – mondta szinte elcsukló hangon az alelnök a sajtótájékoztatón. Hozzátette, számára ez az európai-amerikai szövetség alapja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!