szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vezető osztrák politikusok mellett korábban a bajor CSU is a tárgyalások leállítását követelte.

A Törökországban tartott népszavazás után bevezetik az elnöki rendszert - megszűnik a miniszterelnöki pozíció, a feladatok az elnökre szállnak -, és Recep Tayyip Erdogan azonnal elkezdi a tárgyalást a politikai elittel a halálbüntetés visszaállításáról.

Vezető osztrák politikusok azt mondják, meg kellene szakítani a harminc éve akadozó uniós csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal a megkérdőjelezhető eredményű vasárnapi népszavazás után.

"Azzal, ami tegnap történt, Törökország tagsági próbálkozásai el lettek temetve. Most egy új korszakba lépünk" - mondta Christian Kern kancellár.

Sebastian Kurz külügyminiszter szerint a népszavazás után a már lehet visszatérni a megszokott ügymenethez.

"Becsületesnek kell lennünk az Európai Unió és Törökország viszonyában. Meg kell szakítanunk a belépési tárgyalásokat, és helyette egy jószomszédi megállapodásról kell egyezséget kötni" - írta egy Twitter-üzenetben. Korábban a bajor CSU a török uniós csatlakozási tárgyalások leállítását sürgette.

A vasárnapi török népszavazás nem felelt meg a nemzetközi normáknak - közölték hétfőn az Európa Tanács és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közös törökországi megfigyelő küldöttségének vezetői. Ezzel összhangban az államfő jogköreit kiterjesztő alkotmánymódosításról tartott referendum érvénytelenítését kérte a legnagyobb világi ellenzéki török párt.

Törökország 1987. áprilisában nyújtotta be hivatalos csatlakozási kérelmét, de előtte már negyed évszázada társulási viszony közötte a blokkhoz.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!