szerző:
Jurij Fedotov
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Most van lehetőségünk arra, hogy legyőzzük az emberek szenvedését kihasználó emberkereskedőket és embercsempészeket.

“Amikor tiltakoztam az ellen, hogy a testemet kelljen árulnom, akkor eladtak egy másik bordélyháznak.” Ez a megrendítő vallomása a 13 éves nepáli lánynak, Skye-nak, akit a rokonai adtak el Indiába. Skye története azonban jobban végződik, mint legtöbbeké.

Skye-nek a húgával együtt sikerült elmenekülnie a bordélyházból, majd folytatni tudta az iskolát, most pedig annál a nepáli szervezetnél dolgozik, amelyik megmentette. Ez a szervezet a világszerte elismert Shakti Samuha. A Skye-hez hasonló túlélőkön kívül viszont ezreknek kell szenvedniük a hallgatástól, mert megbénítja őket az erőszaktól és a zsarolástól való félelem.

Az áldozatokat tanyákon vagy gyárakban dolgoztatják, vagy a szexkereskedelembe kényszerítik, esetleg halászhajókra csalják őket. Ahány helyen találhatók áldozatok, annyi formája van a kényszerítéssel járó cselekményeknek.

Mindannyiunknak ébernek kell lennünk a modern rabszolgakereskedelemre utaló jelekre: a szexuálisan kizsákmányolt, megvert nők és lányok, az utcán kolduló megfélemlített gyermekek vagy azok a koszos munkások, akik a munkahelyükön élnek, ezek közül mindegyik ugyanarra a bűncselekményre utal, amely a társadalmainkban kísért.

Hogy hogyan történhet ilyen a XXI. század elején? Az áldozatok nagy része benne ragadt a menekültek csempészetének és kereskedelmének kilátástalan körforgásába. Ezeket a bűncselekményeket pedig az instabilitás és a bizonytalanság táplálják.

Az iraki, a szíriai válságok és a gazdasági válságok következtében rengeteg kétségbeesett ember szeli át a Közel-Keletet, Észak-Afrikát és a halálos Földközi-tengert. Ezek az emberek folyamatosan egyik emberkereskedő vagy embercsempész kezéből a másikéba kerülnek, miközben menedéket keresnek. Ezrek haldokolnak.

Tavaly az Egyesült Nemzetek a New York-i nyilatkozatban kifejtette, hogy a menekülteknek és migránsoknak sürgősen védelemre és segítségre van szükségük. Az országok megállapodtak abban, hogy 2018-ban visszatérnek New York-ba, hogy elfogadják a migrációról szóló globális egyezményt. A globális egyezmény lesz az első olyan kormányok közötti megállapodás, amely a nemzetközi migráció minden aspektusával foglalkozik.

A migráció korunk kihívása, amelynek fontos megkeresnünk a kiváltó okait, például a válságokat, ugyanakkor meg kell egyeznünk abban, hogy a menekülteket és a migránsokat nem kezeljük bűnözőként. Ebben nagyon fontos szerepet tölthet be a globális egyezmény, továbbá a tagállamok segíthetnek abban, hogy elfogadják és végrehajtják az ENSZ nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezményét és annak az emberkereskedelem és a migránsok csempészete elleni jegyzőkönyveit.

Megvannak az eszközeink, hogy a szervezett bűnözői hálózatokat megtörjük az információ kölcsönös megosztásával, közös műveletekkel, pénzügyi vizsgálatokkal, valamint a helyi és regionális határokon átívelő koordinációval. Ehhez viszont erőforrásokra és komoly elkötelezettségre van szükség.

A bűnözők azokat a nemzetközi rendszerünkben található réseket használják ki, amelyek miatt az emberek védtelenné váltak, valamint amelyek miatt az erőszak és a rabszolgaság veszélye is fenyegeti őket. A jogállamiságot alapul véve kell válaszolnunk és közösen, közös felelősséggel, valamint annak felismerésével kell még többet dolgoznunk, hogy véget vethetünk az emberek szenvedésének.

Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) is támogatja azt az emberkereskedelem áldozatai számára létrehozott vagyonkezelői alapot, amely áldozatok ezreinek segített világszerte, hogy túléljék a szörnyűségeket. Az egyedülálló Kék Szív Kampányunk is támogatja az alapot, valamint erőteljes szószólója annak, hogy mindannyiunknak cselekednünk kell, amennyiben le akarjuk győzni a bűnözőket.

Az ilyen erőfeszítések létfontosságúak. Mexikóban a UNODC #AQUIESTOY (Itt vagyok) kampányát a kormány is támogatja, ezen felül a kampány hangot ad az áldozatoknak és megmutatja, hogy az emberkereskedelem nem tőlünk távol, valami messzi helyen, hanem körülöttünk történik.

A 2018-ban elfogadásra kerülő globális egyezmény hatalmas lehetőséget ad arra, hogy a  migrációt biztonságos, rendezett és szabályozott keretek közé helyezze, valamint hogy közös csapást mérjen az embercsempészekre és az emberkereskedőkre. Ez egy kihagyhatatlan lehetőség arra, hogy segítsünk minden emberi lénynek, hogy méltóságban élhessen. Merjünk élni a lehetőséggel.


A szerző az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának ügyvezető igazgatója

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!