Egyperces csenddel emlékeztek meg a hirosimai atomtámadás áldozatairól Japánban

Egy percre az egész ország elnémult.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Egyperces csenddel emlékeztek meg a hirosimai atomtámadás áldozatairól Japánban

Ma 73 éve, hogy egy amerikai bombázó ledobta a Little Boy nevű atombombát Hirosima városára. A támadásban összesen 140 ezer ember halt meg, a legtöbben azonnal, mások viszont csak később, a sugárzás okozta betegségek következtében.

Az esemény évfordulóján országszerte megemlékezéseket tartottak, helyi idő szerint reggel 8.15-kor mindenhol egyperces csenddel adóztak az áldozatok emlékének. Hirosimában, a Béke Emlékparkban Matszui Kadzumi, a város polgármestere arról beszélt: olyan világot kell teremteni, amelyben nincsenek atomfegyverek. A világban jelenleg több mint 14 ezer nukleáris robbanófej van, amelyek miatt megismétlődhet Hirosima tragikus története, egyes országok ugyanakkor nemzeti érdekeikre hivatkozva nem hajlandók lemondani ezekről.

AP / FILE

Abe Sindzó kormányfő – aki tavaly nem írta alá azt az ENSZ-egyezményt, amely betiltaná az atomfegyverek gyártását, tárolását és bevetését – azt hangoztatta: nagy különbség van az egyes országok között az atomfegyverekkel kapcsolatos nézeteik miatt, de Japán azon van, hogy

híd legyen a két országcsoport között.”

A hirosimai önkormányzat adatai szerint idén 85 országból érkeztek a megemlékezésre, többek között az Európai Unióból, a nukleáris nagyhatalmaktól – az Egyesült Államokból, Franciaországból, Nagy-Britanniából és Oroszországból – és számos más országból is.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.