szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint kétezren, köztük szélsőjobboldali aktivisták vettek részt azon a Köthenben rendezett felvonuláson, amelyen a kelet-németországi Szász-Anhalt tartományban lévő városban kitört verekedésben meghalt fiatalemberről emlékeztek meg. A verekedésben a német nemzetiségű férfi mellett két afgán vett részt, s az áldozat az orvosok szerint infarktusban hunyt el. Közben a zsidó vezetők szerint az antiszemitizmus új szintjét mutatja a Chemnitzben lévő zsidó étterem elleni támadás.

„Mi vagyunk a nép” – kiabálták a kötheni felvonulók, akik a rendőrség szerint az emlékmenet végeztével incidens nélkül elvonultak. A helyi polgármester, Bernd Hauschild arra kérte a köthenieket, hogy ne vegyenek részt a szélsőjobboldali szervezetek által meghirdetett demonstráción.

A hatóságok egyébként a hét végén őrizetbe vették a verekedésben érintett két afgán férfit, s már nem emberöléssel, hanem halált okozó testi sértéssel vádolják őket. A váltás az után történt, hogy a 22 éves német áldozat boncolása során kiderült, a halált szívinfarktus okozta.

A kötheti felvonulást az után rendezték, hogy augusztus vége óta a szászországi Chemnitzben folyamatosan feszült a helyzet: itt közel-keleti migránsok megöltek egy német férfit, és ezt követően a szélsőjobb hívására több tüntetést tartottak a bevándorlást elutasító szervezetek, illetve a baloldali ellentüntetők. A chemnitzi jobboldali felvonulások résztvevői megtámadtak egy zsidó éttermet is, s Josef Schuster, a németországi Zsidó Központi tanács vezetője szerint a német politikusok egy része el akarja mismásolni a Chemnitzben történteket. „Nem értem, hogy miért akarják egyes politikusok kevésbé súlyosnak feltüntetni a chemnitzi eseményeket, mint amilyenek azok a valóságban. A megnyugtatási kísérletek és a szélsőjobbtól való elhatárolódás hiánya épp ezen emberek kezére játszanak” – mondta Schuster.

Schuster az után szólalt meg, hogy több német illetékes, köztük Hans-Georg Maassen, a belbiztonsági erők egyik főnöke olyan nyilatkozatokat tett, amelyekkel többek szerint megpróbálta csökkenteni a chemnitzi rendbontások súlyosságát.

A német kormány antiszemitizmussal kapcsolatos ügyekben illetékes megbízottja szerint a Chemnitzben történtek az 1930-as évek legrosszabb emlékeit élesztik fel az emberekben. A DW szerint augusztus utolsó napjaiban egy több tucat emberből álló csoport kövekkel dobálta meg a Schalom nevű chemnitzi étterrmet, és a támadók közben azt üvöltözték, „Zsidó disznók, tűnés innen”. A támadásban megsebesült az étterem tulajdonosa is.  A DW hírportál szerint a 2000-ben megnyitott étterem ellen nem a mostani volt az első támadás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!