szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország szerint egyértelműen Izrael felelős azért, hogy a szíriai légvédelem hétfő este lelőtt egy orosz Il–20-as felderítő gépet: Moszkva vádjai szerint a szíriaiak azért nyitottak tüzet a gépre, mert mögötte egy szíriai célpontot támadó izraeli vadászgép rejtőzködött. Izrael sajnálkozik, viszont a felelősséget Damaszkuszra hárítja. Moszkva ellenlépéseket ígér.

„Az orosz gép mögött rejtőzködő izraeli pilóták célpontot csináltak a jóval nagyobb radarképet adó Il–20-ból. Emiatt lőtte le az orosz gépet a szíriai légvédelem Sz–200 légvédelmi rendszere” – idézte a Kommerszant című moszkvai lap Igor Konasekov védelmi minisztériumi szóvivőt. A Földközi-tenger fölött lelőtt gépen 15 katona tartózkodott, s bár még tart a kutatás, gyakorlatilag nincs esély arra, hogy túlélőket találjanak.

Moszkva szerint csak növeli Izrael felelősségét, hogy úgy kezdett bombázási akciót Szíriában, hogy csak egy-két perccel a gépek érkezése előtt figyelmeztette Oroszországot a közelgő akcióra, így az oroszoknak nem volt idejük visszavonulni a térségből. Más kérdés, hogy valószínűleg azért is érkezett az utolsó pillanatban a figyelmeztetés, mert Izrael nem akarta, hogy a szíriai orosz erők megosszák értesüléseiket Basar Asszad szíriai elnök hadseregével.

Moszkvában behívatták a külügyminisztériumba Izrael nagykövetét, aki megismételte, hogy Izrael ugyan sajnálatát fejezi ki a 15 orosz katona halála miatt, ám teljes mértékben a rakétát kilövő szíriai hadsereget tartja felelősnek az incidens miatt. Jeruzsálem szerint egyébként amikor a szíriaiak kilőtték a rakétákat, a támadó gépek már újra az izraeli légtérben voltak, távol az eltalált Il–20-as repülőgéptől.

A BBC értesülései szerint a Szíria elleni légicsapásban négy izraeli F–16-os vadászbombázó vett részt, s a gépek valóban közel kerülhettek az egyik légitámaszpont felé tartó, leszállásra készülő orosz légcsavaros Il-hez.

Oroszország ugyan válaszlépéseket helyezett kilátásba, ám Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy nyilatkozott, véletlen incidensnek tartja a történteket, amelynek nem lesznek olyan következményei, mint annak, amikor 2015-ben a török légierő lelőtt egy orosz harci gépet. Akkor Oroszország gyakorlatilag minden kapcsolatot megszakított Ankarával, s a haragszomrád addig tartott, amíg Törökország hivatalosan bocsánatot kért.

Putyin most azt mondta, olyan lépések várhatóak, amelyekkel szavatolni lehet a Szíriában szolgáló orosz katonák biztonságát. „Mindenki látni fogja, mik ezek a lépések” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!