szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok 60 napos ultimátumot adott kedden Oroszországnak, hogy tartsa be a közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi indítású nukleáris eszközökről szóló megállapodás (INF) rendelkezéseit, amelyeket Washington állítása szerint Moszkva megsértett.

Ha ez nem történik meg, akkor az amerikai vezetés kénytelen lesz elindítani az 1987-es egyezményből való hat hónapos kiválási folyamatot - jelentette be az amerikai külügyminiszter kedden Brüsszelben.

A NATO-tagországok külügyminisztereinek tanácskozásán tartózkodó Mike Pompeo kijelentette: Oroszország a 9M729 Novator (amerikai besorolás szerint SSC-8) jelzéssel ismert, földi indítású, közepes hatótávolságú manőverező robotrepülőgépekből több ütegre valót fejlesztett ki. Az amerikai álláspont szerint ez megsérti a szerződést. "Hatótávolsága közvetlen fenyegetést jelent Európára" - hangsúlyozta sajtókonferenciáján az amerikai diplomácia vezetője.

Az INF-szerződés az Egyesült Államok és a Szovjetunió között hosszú éveken át zajló tárgyalássorozat eredménye. Az egyezményt még Jimmy Carter amerikai elnök adminisztrációja idején kezdték el kidolgozni 1980-ban, majd utódja, Ronald Reagan és Mihail Gorbacsov szovjet vezető írta alá 1987-ben, és a rákövetkező évben lépett életbe.

A szerződés földi indítású hagyományos és nukleáris robbanófejekkel felszerelt, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákról rendelkezett, meghatározva a robbanófejek számát és a rakéták hatótávolságának nagyságát is. Az ambiciózus paktum végső célja az volt, hogy a nukleáris fegyverek célba juttatását szolgáló rendszerek egész osztályát felszámolja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!