szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hszi Csin-ping kínai államfő és pártfőtitkár felszólította Tajvan polgárait: fogadják el, hogy a szigetet előbb-utóbb egyesíteni fogják Kínával, s Peking kész akár katonai erőt is használni. Kína mindig is sajátjának tartotta a szigetet, amely 1949 óta létezik de facto független államként: ekkor menekültek Tajvanra a győztes kommunisták elől Csang Kaj-sek és katonái.

Hszi Csin-ping közölte, Tajvan és Kína polgárai egy családot alkotnak, s Tajvan – hivatalosan soha ki nem kiáltott – függetlensége történelmi zsákutca. „Meg kell érteniük, hogy a függetlenség csak nehézségeket okoz. Sohasem fogjuk eltűrni, hogy Tajvan lépseket tegyen a függetlenség irányába, az újraegyesítés ugyanis a kínai nemzet megfiatalításának elengedhetetlen feltétele” – magyarázta Hszi Csin-ping, a Mao Ce-tung halála óta legstabilabb hatalommal rendelkező kínai vezető. Kína azt javasolta Tajvannak, hogy a hongkongihoz hasonló módszerrel, azaz egy ország, két rendszerrel állítsák helyre az egységet: a jövőben belügyeit továbbra is nagyfokú autonómiával intézhetné a sziget.

Caj Ing-ven tajvani államfő viszont azt hangsúlyozta, Tajvan sohasem fogja elfogadni az újraegyesítés Pekingből diktált feltételeit. „Megismétlem, Tajvan sohasem fogja elfogadni az egy ország, két rendszer elvét. A tajvaniak döntő többsége is így véli, a szigeten ez a konszenzus. Kínának tudomásul kell vennie a realitásokat, és el kell fogadnia, hogy az itt élő 23 millió ember ragaszkodik a szabadsághoz és demokráciához, és békés, a különbségeket valóban figyelembe vevő eszközökkel kell élnie” – mondta Caj újévi beszédében.

Hszi Csin-ping az után beszélt ismét az újraegyesítésről, hogy Caj pártja súlyos vereséget szenvedett a tavaly novemberi helyhatósági választáson, és ezt Pekingben úgy értelmezték, meggyengültek a tajvani függetlenségpárti erők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!