szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

11 millió észak-koreai, az ország 43,4 százaléka alultáplált, segélyre szorul, hogy kielégíthesse alapvető élelmezési és egészségügyi szükségleteit, áll egy új ENSZ-jelentésben.

Mintegy 11 millió észak-koreai szorul humanitárius segélyre annak érdekében, hogy kielégíthesse alapvető élelmezési és egészségügyi szükségleteit - hangsúlyozta szerdán egy ENSZ-jelentés. Észak-Koreában továbbra is általánosan elterjedt probléma az élelmiszer-ellátás tartós bizonytalansága. Az országban 10,9 millió ember, a lakosság 43,4 százaléka alultáplált - derült ki az ENSZ Észak-Koreáról szóló 2019-es jelentéséből.

Az ENSZ 120 millió dollár összegű segély biztosítására szólított fel, ebből 3,8 millió segítségnyújtásra szoruló ember számára biztosítanának életmentő segélyt - közölte az ENSZ helyi koordinátora, Tapan Mishra. Mishra közleményében hangsúlyozta, hogy Észak-Koreában több millió ember számára létfontosságúak a humanitárius segélyek. A nők, a gyerekek, az idősek, valamint a fogyatékkal élők különösen sérülékenynek számítanak, ezért ők jelentik ennek a kezdeményezésnek a fő célcsoportját. Az élelmiszersegély 90 százalékát és az egészségügyi támogatás 92 százalékát 5 év alatti gyerekekhez és nőkhöz irányítják.

AFP

Észak-Korea éves mezőgazdasági termelése messze elmarad a lakossági szükségletektől. A jelentés szerint ennek okai közé tartozik a megművelhető földek hiánya, a felszerelésekhez való hozzáférés hiánya, valamint a természeti katasztrófák. Az ENSZ jelentése arra is felhívja a figyelmet, hogy a kevesebb növénytermesztés, az árvizek és a hőhullámok hatásai egyaránt hozzájárulnak az élelmiszer-ellátás bizonytalanságához 2019-ben.

A humanitárius segélyek Észak-Koreába juttatását némileg nehezítik a nemzetközi szankciók is. Az ENSZ BT 2017-ben újabb szankciókat hozott Észak-Korea ellen, hogy ezzel tárgyalóasztalhoz kényszerítse Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt.

Donald Trump amerikai elnök korábban jó vezetőnek nevezte Kim Dzsong Unt, és nem értette, miért várják el tőle, hogy ne szeresse az észak-koreai vezetőt.

AFP / SAUL LOEB
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Dezertált észak-koreai diplomaták egymás között

Egy korábban dezertált észak-koreai diplomata arra kérte szombaton a római állomáshelyéről megszökött észak-koreai diplomatát, volt ottani ügyvivő nagykövetet, hogy ne az Egyesült Államoktól kérjen menedékjogot - amint ez ismertté vált -, hanem Dél-Koreától, ahova ő is menekült.