szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kisebbfajta földindulás következett be Hollandiában, egy EU-szkeptikus, jobboldali radikális tömörülés, a Fórum a Demokráciáért (FvD) szerepelt a legjobban a tartományi választáson, s ennek következtében a kormányzó pártok elvesztették a többségüket a törvényhozás felső házában. Az FvD-t a 36 éves, sima szavú Thierry Baudet alapította két éve, aki annak ellenére veti el a multikulturalizmust, hogy vallonok és indonézek is szép számban akadnak a felmenői között.

Az FvD 14 helyet szerzett a 75 fős szenátusban, míg a Mark Rutte kormányfő mögött álló Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) csupán 13 helyhez jutott. Rutte egy négypárti koalíció tető alá hozásával hozott össze nagy nehezen működőképes kormányt a 2017-es parlamenti választás után, s most 38-ról 31-re esett a kormánypárti szenátorok száma. Ez azt jelenti, hogy a miniszterelnöknek új szövetséges után kell néznie, ha a szenátussal is el akarja fogadtatni az alsóházban megszavazott törvényeket.

Az FvD alfája és ómegája Thierry Baudet, aki sokkal műveltebb és visszafogottabb, mint a holland szélsőjobbosok korábbi sztárja, a szabadságpárti Geert Wilders volt. Baudet – aki imád latin idézetekkel villogni, és sorra olvassa a filozófiai témájú könyveket – az első elemzések szerint elsősorban a kormánykoalíció pártjaitól, valamint Wilderstől vett el szavazatokat, de az ellenzékben lévő szocialistáktól is sok támogató ment át hozzá.

Az viszont, hogy választékosabban beszél, mint Wilders, sőt még zongora is van az irodájában, nem jelenti azt, hogy a szabadságpárti vezetőnél kevésbé lennének ártalmasak elvei. A migrációt teljes mértékben elutasító FvD ugyanis azt is ellenzi, hogy a holland kormány pénzt áldozzon a globális felmelegedés elleni harcra, s egyben azt is el akarja érni, hogy az ország lépjen ki az EU-ból. Baudet rendszeresen ostorozza a „mainstream médiát” és a politikai korrektséget, s a nőkről is megvan a véleménye: „a nők általánosságban véve kevésbé tűnnek ki a munkahelyeken és kevésbé ambiciózusak, mint a férfiak” – vallja a politikus.

Az Orbán Viktort hősnek tartó Baudet leginkább a 2002-ben meggyilkolt radikális jobboldali politikus, Pim Fortuyn szellemi örökösének látszik. Fortuyn egyik fő gondolata az volt, hogy a bevándorlók képtelenek beilleszkedni a holland társadalomba, s ezért gyakran lépnek a bűn útjára. „Baudet előretörése nem feltétlenül annak a jele, hogy nagyon megerősödött volna a populista jobboldal, hanem inkább annak, hogy ezen pártok között átrendeződés zajlik. Az új voksok közel egyharmada Wildertől jött, Wilders egyre inkább úgy tűnik, már elhasználódott” – idézte a DW német hírportál Gordon Darrochot, a Dutchnews.nl elemzőjét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!