szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az észak-koreai vezető szerint országának önellátóvá kell válnia, és ezáltal súlyos csapást kell mérnie azokra, aki abban a tévhitben élnek, hogy szankciókkal térdre tudják kényszeríteni.

Kim Dzsong Un az észak-koreai Munkapárt központi bizottságának plenáris ülésén felszólalva beszélt erről. Az állampártot vezető testület egy nappal a törvényhozás, a Legfelsőbb Népi Gyűlés ülése előtt hívták össze, hogy megvitassák a Kim és Donald Trump amerikai elnök eredménytelen hanoi csúcstalálkozója után kialakult helyzetet.

Kim azt hangoztatta, hogy országának saját erejére, technológiájára és forrásaira támaszkodva kell az önellátás magas fokára fejlesztenie a szocializmust, és ezáltal súlyos csapást mérnie azokra az ellenséges erőkre, amelyek abban a tévhitben élnek, hogy térdre tudják kényszerítik az országot. Az önellátás és független gazdaság az észak-koreai típusú szocializmus alapja – mondta.

Kim beszélt a hanoi csúcstalálkozóról, feszültnek nevezte a kialakult helyzetet, de nem bírálta konkrétan Washingtont a kudarc miatt, és nem tett említést az észak-koreai atomprogramról sem.

Trump és Kim tavaly júniusban Szingapúrban találkozott először, ahol egy sor vitás kérdésben – köztük a Koreai-félsziget atommentesítésében – született megegyezés közöttük. Mindazonáltal az atommentesítés ügyében nem történt konkrét előrelépés, mert Phenjan úgy vélekedett, hogy Washington egyoldalú követeléseket támasztott, és nem válaszolt a feszültség elsimítását célzó észak-koreai gesztusokra. Az idén februárban a vietnami Hanoiban tartott második csúcstalálkozó viszont a tervezettnél korábban ért véget, és nem vezetett kézzelfogható eredményekhez.

Noha a két vezető február óta már kedvezően nyilatkozott egy esetleges újabb találkozó megtartásáról, márciusban több amerikai elemzőintézet műholdképek alapján jelezte, Phenjan nem hagyott fel a nukleáris tevékenységgel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!