szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hétfő reggeli adatok szerint mint 290 ember vesztette életét és több mint négyszáz sebesült meg Srí Lankán, ahol egy összehangolt merényletsorozatban nyolc helyen történt robbantás. A kormány kijárási tilalmat rendelt el, és a hatóságok korlátozzák a közösségi oldalak elérését is. A terrortámadások miatt a kormány a kijárási tilalom kihirdetése mellett arról is határozott, hogy két napos szünetet rendel el az állami hivatalok, cégek, illetve magánvállalatok munkájában. A halottak között állítólag legalább kilenc külföldi állampolgár van.

Három pokolgép keresztény templomokban robbant, éppen a húsvéti mise idején, és a támadók célba vettek három, többségében külföldiek lakta szállodát is. Egy hetedik pokolgép - amely két emberéletet oltott ki - egy Colombótól délre lévő városban robbant fel: Dehivala városban a helyi állatkertben történt robbanás. Itt egy embert őrizetbe vettek a rendőrök, s az összegyűlt helyiek kis híján meglincselték a letartóztatott férfit. A legújabb jelentések szerint volt egy nyolcadik robbanás is, ami után a kormány kijárási tilalmat rendelt el. A hatóságok eddig hét embert vettek őrizetbe, valamennyien Srí Lanka-i állampolgárok.

A közösségi oldalakon közzétett képek tanúsága szerint a templomok belsejét törmelék és vér borítja. A legtöbben, 67-en a tengerparti Negombo város templomában haltak meg. Itt a robbanás ereje szinte teljesen lerepítette a templom tetőszerkezetét.

A helyi médiumok közlése szerint az áldozatok között több külföldi turista is van. Egyelőre egyetlen terrorszervezet sem vállalta magára a  húsvét vasárnapi robbantások elkövetését, ám az utóbbi napokban több olyan jelentés is napvilágra került, amelyek szerint a hatóságok attól tartanak, merényletekre készülhetnek a közel-keleti térségből hazatért szélsőséges Srí Lanka-i muszlimok.  Helyi források szerint a merényletek előtt a katolikusok nem érezték veszélyben magukat, a templomok környékén ezért nem is volt komoly a rendőrségi jelenlét. A hatóságok most viszont lezárták a megtámadott épületek környékét. Ugyancsak nagylétszámú rendőri és katonai erőket vontak össze a kormányépületek közelében.

A képre kattintva galéria nyílik

A BBC szerint annyi az önkéntes véradó, hogy a hatóságoknak már sok embert el is kellett küldeniük. “A vérbankokban most csak feljegyzik a jelöltek nevét és elérhetőségét, és azt mondják nekik, legyenek készen, ha a Nemzeti Vérközpont keresi majd őket“  - irta a BBC.

A 2009-ben véget ért Srí Lanka-i polgárháborút követő időszakban a többségi buddhisták több alkalommal megtámadták a muszlim kisebbség mecsetjeit és üzleteit, emiatt tavaly márciusban átmenetileg rendkívüli állapotot vezettek be az Indiától délre fekvő szigetországban.

A merényletet számos külföldi politikus is elítélte, többek között az ausztrál miniszterelnök, és az indiai államfő is.

 

A 21 millió lakosú Srí Lanka 70 százaléka buddhista vallású, 12 százalék hindu, 10 százalék muzulmán, és 7 százalék, vagyis mintegy 1,2 millió lakos katolikus.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!