Antiszemitizmussal vádolják a svéd szociáldemokratákat

Éljen soká Palesztina, taposd el a cionizmust – ismételgették a svéd szociáldemokrata párt ifjúsági szervezetének malmői tagjai május elsejei felvonulásokon. Lett is belőle nagy botrány, s miközben az országos vezetők bocsánatot kértek az antiszemitának tartott nóta miatt, a helyiek kitartanak a mellett, hogy ők nem a zsidókat bántották, csak azt akarják, hogy a palesztinok hazatérhessenek otthonaikba.

  • hvg.hu hvg.hu
Antiszemitizmussal vádolják a svéd szociáldemokratákat

„Megértem a malmői szocdem ifjúsági szervezetet ért bírálatokat, de világos, hogy hol áll a tömörülés a kérdésben: elhatárolódunk mindenfajta antiszemita megnyilvánulástól” – írta egy Twitter-bejegyzésben Philip Botström, a szervezet, az SSU országos vezetője.

Elítélte a malmőieket az Antiszemitizmus-ellenes Svédországi Bizottság elnöke, Svante Weyler is. „Nehéz elhinni, hogy ez nem azt jelenti, le akarják törölni Izraelt a térképről. Izrael eltüntetése pedig antiszemita gondolat. Hosszú hagyománya van annak, hogy az antiszemitizmust az anticionizmus mögé rejtik” – magyarázta, az SVT tévének.

Az országos hullámok ellenére Electra Ververidis, a malmői SSU-vezető kitartott. „Nem lehet egyenlőségjelet tenni az anticionizmus és az antiszemitizmus közé. Nem Izrael állam és Izrael népe ellen foglaltunk állást, hanem ellenezzük Palesztina megszállását – mondta az ifjú szociáldemokrata. Hozzátette, mindezt az országos vezető is jól tudja, hiszen korábban ő is énekelte ezt a dalt. A dalt egyébként még az 1970-es években egy svéd rockzenekar, a Kofia írta.

 

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.