Weyer Béla
Weyer Béla
Tetszett a cikk?

Magyar és magyar között, ha külföldön él, választójogilag is van különbség. Mert van, aki szavazhat kényelmesen, előzékeny kiszolgálással levélben – és van, aki még személyesen sem. Weyer Béla, a HVG berlini tudósítója tanúja volt az alábbi történetnek.

Nézzük, mi történik azzal a magyar állampolgárral, aki külföldön dolgozik, és bár a fogadó országtól kapott értesítést, ha akar, élhet ott is választójogával, de ő mégis abba kívánna beleszólni, hogy kik képviseljék Magyarországot az unióban. Tulajdonképpen semmi különös, a helyi értesítést figyelmen kívül hagyja, s inkább kéri felvételét a külképviseleti névjegyzékbe. A döntésről a helyi választási iroda előzékenyen, még e-mailben is értesíti, s így a jeles napon felkeresheti hazája külképviseletét. Jelen esetben a berlinit, szép vasárnapi kirándulás a gyorsvasúttal, az S-Bahnnal a városközpontba, a Brandenburgi kapunál lévő nagykövetségre.

Ahol aztán sajnálattal tárják szét kezüket: nem szerepel a listán. De hát kapott értesítést, magyarázná, de sajnálatos módon nem hozta magával a számítógépét, hogy meg is tudja mutatni a néhány napja Budapestről érkezett elektronikus levelet. Hogy ezt ki is kellett volna nyomtatni, hát arra meg ki gondol.

De sebaj, vissza haza, újabb kirándulás biciklivel megint ki az S-Bahn-állomásig, majd onnan újabb séta a hársfák alatt a követségig, immár a kinyomtatott értesítéssel felfegyverkezve. Ekkor már hallja, nem ő az egyetlen, aki így járt. De a helyi illetékesek végül is próbálnak segíteni, elektronikus levél megy Budapestre: másodszor is itt van az állampolgár, immár kezében a papírral.

A választ „kuvi” küldi az „nvi”-ből, vagyis a Nemzeti Választási Irodából. Szerinte a választópolgárt, mivel szerepel egy másik EU-s tagország névjegyzékében, az otthoniból törölték. Sőt, szól az idézet: „A választási iroda a törlésről értesítést küldött a választópolgárnak”.

Ekkor nincs tovább. Ám az otthoni postaláda, ahová az értesítést küldhették, messze van, e-mailre meg valószínűleg nem tellett „kuvi”-nak az NVI-ből.

A választás másnapján aztán meghatalmazott útján megoldódik a rejtély. A postán valóban ott várta egy hivatalos, tértivevényes levél. Arról, hogy felvették a külképviseleti névjegyzékbe, szavazatát a berlini magyar követségen adhatja le. További tájékoztatás, hogy a szavazóhelyiség akadálymentesített.

Voltak, akik másképpen járták meg
Voltak, akik jelezték, hogy külföldön szavaztak, és meg is kapták a visszajelzést az NVI-től, ám így sem sikerült leadniuk a szavazatukat. A TASZ azt írja, Berlinben és Brüsszelben többen jártak így. A TASZ azt sejti, ez azért történhetett meg, mert a vonatkozó belga és német szabályozás alapján az ezekben az országokban bejelentett lakcímmel rendelkező európai uniós állampolgárokat úgy veszik névjegyzékbe az ottani európai parlamenti választáson, hogy ezt nekik külön nem kell kérniük.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!