szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három nap alatt félméternyi eső esett Bangladesben, a nagyon rossz körülmények között élő rohingya menekültek gondjait még jobban szaporítva.

Három nap alatt 500 mm esővel érkezett meg a monszun a bangladesi rohingya menekülttáborokhoz. A bambuszból és földből tákolt kunyhókat a viharos szél és az eső pillanatok alatt elmoshatja. A monszun eddigi mérlege két halott, áradások és földcsuszamlások történtek. Az UNICEF készültségben van. Háromezer családot érintettek a természeti csapások, 500 oktatási központ sérült meg, ami miatt legalább 50 ezer gyermek tanítását kellett felfüggeszteni. A viharos időjárás miatt 520 latrina vált használhatatlanná, ami 10 500 embert érint, növelve ezzel – az akár halálos - járványok kitörésének kockázatát.

Unicef
Unicef

A rohingyák egy kisebbségi népcsoport, akik régóta a délkelet-ázsiai Mianmar nyugati partvidékén élnek, azonban a korábbi katonai junta, valamint az ország jelenlegi vezetése sem ismerte el őket állampolgárokként – az utóbbit képviselő Aun Szan Szu Kjival nemrég Szijjártó Péter és Orbán Viktor is gyümölcsöző megbeszéléseket folytatott. A túlnyomórészt buddhista országban a muszlim kisebbséghez tartozó rohingyák évtizedek óta jogaiktól megfosztottan, gyakran táborokba zárva élik életüket.

A 2017 augusztusában kitört erőszakhullám következtében 1,2 millió ember menekült az erőszak elől Mianmarból Bangladesbe, köztük 720 000 gyerek. A mianmari katonák falvakat égettek fel, brutális tömeggyilkosságokat hajtottak végre, valamint erőszakot követtek el nőkkel és kislányokkal szemben. A menekülés során rengetegen vesztették életüket, számtalan gyerek a folyókon való átkelés közben fulladt vízbe, emlékeztet az UNICEF közleménye.

Unicef
Unicef
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dercsényi Dávid Világ

„Három napon át folyt a gyújtogatás” – a mianmari rohingya tragédia

Úgy fest, a mianmari hadsereg végső megoldást akar a rohingyák problémájára. A muszlim kisebbség az ország lakóinak négy százalékát teszi ki, az általa lakott régió régóta vallási torzsalkodások helyszíne. De a militáns buddhizmus 2010-es színrelépésével és viharos terjedésével eldurvulni látszódnak a dolgok – az országépítő ideológia százezreket sújt.