szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji Magyarországon tárgyalt Szijjártó Péterrel. A mianmari vezetőit korábban szerte a világon bírálták, mert tétlenül nézte a minmari rohingya kisebbség elüldözését, ezrek legyilkolását. A két ország szorosabbra fűzi gazdasági kapcsolatait.

Magyarország különös tisztelettel van azok iránt, akik nemzetük érdekét helyezik az első helyre, és áldozatokat is készek hozni érte – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten. Nem mással talákozott, mint Aung Szan Szú Kji mianmari államtanácsossal – ez azt jelenti, ő az államfő.

MTI/Szigetváry Zsolt

Aung Szan Szú Kji Nobel-békedíjas országa, a diktatorikusan vezetett Mianmar demokratizálódásáért küzd, 1991-ben kapott Nobel-békedíjat, éveket töltött otthonában, házi őrizetben, ahonnan csak 2010-ben szabadult. 2016-tól már választáson nyerte el vezetői posztját. 2017-ben azonban Mianmarban a hadsereg 700 ezer rohingya kisebbségit üldözött át Bangladesbe, rohingya falvakat gyújtott fel.

Ezrek halhattak meg, az ENSZ népirtásnak nevezte a történteket. A krízis évekkel korábban elkezdődött, Aung Szan Szú Kji ekkor sem szólalt meg, és az etnikai tisztogatás idején is hallgatott, később annyit mondott "Visszatekintve, a mianmari kormány jobban is kezelhette volna a rohingyákkal kapcsolatos helyzetet Arakán államban." Ezek miatt Kanada megvonta tőle a 2007-ben adományozott tiszteletbeli állampolgárságot.

Szijjártó Péter kiemelte: Aung Szan Szú Kji mindig nagy tiszteletben és megbecsülésben részesül, amikor Magyarországra látogat, hiszen sokat tett országa és nemzete szabadságáért. Magyarországon pontosan értjük, milyen az, amikor az embernek az országa, nemzete szabadságáért kell harcolnia – tette hozzá. Azt is mondta: Magyarország a keleti nyitás stratégia keretében a délkelet-ázsiai régióval szoros együttműködésre törekszik, ugyanis politikai és gazdasági szempontból ez az egyik leggyorsabban fejlődő térség a világon.

MTI/Szigetváry Zsolt

A magyar és mianmari vállalatok együttműködésének ösztönzésére az Eximbanknál 46 millió dolláros hitelkeret nyitottak, tárgyalnak egy kötöttsegély-hitelprogram megindításáról és gazdasági vegyes bizottságot hoznak létre, ez is bejelentésre került. Emellett 30 mianmari hallgatónak ösztöndíjat biztosítanak magyarországi tanulmányokhoz, mondta Szijjártó.

Aung Szan Szú Kji hangsúlyozta: bár Magyarországot és Mianmart régóta diplomáciai kapcsolatok kötik össze, együttműködésük nem olyan szoros, mint szeretnék, ezért mindkét ország elkötelezett a kapcsolatok hatékonyabbá tétele mellett. Aung Szan Szú Kji kiemelte: a nemzetközi fórumokon Mianmar – ahogy minden fejlődő ország – valóban nagy küzdelmeket vív, de képesek megfelelni a kihívásoknak. Megjegyezte: remélhetőleg hamarosan nagykövetséget nyithatnak Budapesten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!