Törvénysértőnek nyilvánította a londoni parlamenti ülésszak lezárását a brit legfelsőbb bíróság kedden ismertetett jogerős végzésében, és megsemmisítette az arról hozott döntést.
A BBC beszámolója szerint a bíróság elnöke, Lady Hale a döntés bejelentésekor úgy fogalmazott: a lépés "hatása a demokráciánk alapjaira szélsőséges volt".
Arról is beszámolt, hogy a határozatot egyhangúlag hozta meg egy 11 bírából álló testület. Most – tette hozzá – a parlament alsó- és felsőházának elnöke dönt arról, hogyan tovább.
A határozat azt is kimondja, hogy a parlamenti ülésszak nincsen felfüggesztve, ebből kifolyólag jelenleg is tart.
John Bercow, az alsóház elnöke a végzés kihirdetése utáni közleményében az alsóházi ülésszak haladéktalan folytatását kezdeményezte.
Az alsóház ülésszaka két hete ért véget, miután Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnök kezdeményezte II. Erzsébet királynőnél a parlamenti ülésszak lezárását és új törvényhozási évad indítását október 14-én.
A keddi legfelsőbb bírósági határozat szerint már az is törvénysértő volt, hogy a kormányfő az uralkodónak az ülésszak lezárását indítványozta, mivel a döntés észszerű indokok nélkül akadályozta a parlamentet alkotmányos funkcióinak ellátásában.
The Supreme Court has ruled the advice given to the Queen was "unlawful, void and of no effect."
— Sky News (@SkyNews) September 24, 2019
Lady Hale says: "Parliament has not been prorogued."
Follow live updates from the #SupremeCourt ruling here: https://t.co/jilGnoMula pic.twitter.com/lDgWgN3sUd
A londoni alsóház ülésszaka két hete ért véget, miután Boris Johnson miniszterelnök kezdeményezte II. Erzsébet királynőnél annak lezárását. A kormány szándéka szerint az új ülésszak október 14-én, alig két héttel a Brexit jelenleg érvényes október 31-i határideje előtt kezdődne, amikor az uralkodó kihirdetné a kormány új törvényalkotási programját.
Johnsont az ellenzék részéről és a kormányzó Konzervatív Párton belül is sokan azzal vádolták, hogy a Brexit-határnapig hátralévő parlamenti ülésnapok számát akarja korlátozni, hogy a megállapodás nélküli Brexit ellenzői megakadályozhassák a rendezetlen kilépést. A miniszterelnök azt állítja, hogy a lépésnek nincs köze a Brexithez, a cél egy teljesen új kormányprogram meghirdetése.
A parlamenti ülésszak lezárásának ügyében két bírósági határozat született az elmúlt hetekben. A londoni felsőbíróság szeptember 6-i végzésében azt állapította meg, hogy Boris Johnson a hatályos törvényeknek megfelelően járt el. A fellebbezés után azonban a legfőbb skóciai bíróság a múlt héten törvénysértőnek minősítette az ülésszak felfüggesztését. A fellebbviteli fórum kimondta: a kormányfő azzal a céllal kezdeményezte az uralkodónál az ülés berekesztését, hogy akadályozza a brit parlamentet munkájának végzésében, így a kezdeményezés jogsértő volt. Ez ellen a végzés ellen a kormány nyújtott be fellebbezést.