szerző:
hvg.hu/merites.hu
Tetszett a cikk?

Egy bíróság már törvénytelennek minősítette a parlamenti ülésszak szüneteltetését, most a legfelsőbb bíróságnak kell döntenie.

Megkezdte a brit legfelsőbb bíróság a parlament ülésszakának felfüggesztésével kapcsolatos fellebbezések tárgyalását. A meghallgatások várhatóan csütörtökig tartanak, a jogerős végzés kihirdetésének időpontja még bizonytalan.

A londoni alsóház ülésszaka egy hete ért véget, miután Boris Johnson miniszterelnök kezdeményezte II. Erzsébet királynőnél annak lezárását. A kormány szándéka szerint az új ülésszak október 14-én, alig két héttel a Brexit jelenleg érvényes október 31-i határideje előtt kezdődne, amikor az uralkodó kihirdetné a kormány új törvényalkotási programját.

Johnsont az ellenzék részéről és a kormányzó Konzervatív Párton belül is sokan azzal vádolják, hogy a Brexit-határnapig hátralévő parlamenti ülésnapok számát akarja korlátozni, hogy a megállapodás nélküli Brexit ellenzői megakadályozhassák a rendezetlen kilépést. A miniszterelnök azt állítja, hogy a lépésnek nincs köze a Brexithez, a cél egy teljesen új kormányprogram meghirdetése.

A parlamenti ülésszak lezárásának ügyében két bírósági határozat született az elmúlt hetekben. A londoni felsőbíróság szeptember 6-i végzésében azt állapította meg, hogy Boris Johnson a hatályos törvényeknek megfelelően járt el. A fellebbezés után azonban a legfőbb skóciai bíróság a múlt héten törvénysértőnek minősítette az ülésszak felfüggesztését. A fellebbviteli fórum kimondta: a kormányfő azzal a céllal kezdeményezte az uralkodónál az ülés berekesztését, hogy akadályozza a brit parlamentet munkájának végzésében, így a kezdeményezés jogsértő volt. Ez ellen a végzés ellen a kormány nyújtott be fellebbezést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!