Tetszett a cikk?

A nemrég lezajlott orosz-ukrán fogolycserét követően most már választást terveznek a jelenleg oroszpárti szakadárok kezén lévő kelet-ukrajnai területeken.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy Kijev elfogadja az úgynevezett „Steinmeier formulát”, azaz az EBESZ által ellenőrzött helyi választás megrendezése után különleges státust kaphatnak a jelenleg oroszpárti szakadárok kezén lévő kelet-ukrajnai területek.

Zelenszkij közölte, a választást az ukrán törvények alapján kell megrendezni és a szavazásra csak az után kerülhet sor, hogy a területről távoznak az orosz hadsereg katonái, a szeparatisták pedig felhagynak a katonai akciókkal. „Csőre töltött fegyverek közepette nem lesz választás” – hangsúlyozta az áprilisi elnökválasztás megnyerése után hivatalba lépett, komikusból lett államfő.  Moszkva egyébként folyamatosan tagadja, hogy katonákat küldött volna a szomszédos országba, ám az ukrán katonák több orosz állampolgárságú fegyverest is foglyul ejtettek a harcok során.

Külföldi közvetítők

A „Steinmeier formulát” a kelet-ukrajnai rendezés elősegítésére létrehozott nemzetközi csoport, a „Normandiai négyek” tagjai javasolták, a tárgyalásokban Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország politikusai vesznek részt. Az elemzők szerint Zelenszkij bejelentése fontos feltétele a rendezésnek, ám még hosszú időre lehet szükség az orosz egységek kivonásához és a szeparatisták lefegyverzéséhez. A rendezési formulát Frank-Walter Steinmeier német államfő terjesztette elő, s egyelőre nem tudni, hogy a négyek mikor tárgyalják meg a legújabb fejleményeket.

Frank-Walter Steinmeier
AFP / DPA / Carsten Koall

Zelenszkij néhány héttel az után nyilatkozott, hogy szeptember 7-én széleskörű fogolycserét hajtottak végre a felek: 35-35 ember kapta vissza szabadságát, és az elengedettek között ott volt az a 24 ukrán matróz is, akiket tavaly az orosz haditengerészet ejtett fogságba az Azovi-tengeren kirobban összetűzés során.

Kijevi elképzelések szerint amennyiben az EBESZ-megfigyelők megállapítják, hogy a választás tisztességes volt, a kelet-ukrajnai területek – Luhanszk és Donyec megye egy része – azonnal különleges státust kap Ukrajnán belül. Zelenszkij nem részletezte, milyen jogosítványokat kapna a többségében oroszajkúak lakta térség.

Lassú lesz a rendezés

Zelenszkij szerint a közeljövőben újabb fogolycsere lehet, melynek során valamennyi fogságban lévő fegyveres hazatérhet. Az elnök szerint az ukrán hadsereg két körzetben is megkezdte erői visszavonását a frontvonal közeléből, ám a csapatmozgásokat úgy végzik, hogy nem kerülnek veszélybe az ott élő polgári személyek, azaz a szeparatisták nem tudják kihasználni támadásra a visszavonás miatt.

A kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus 2014 tavaszán kezdődött el, s a harcokban már több mint tízezer ember vesztette életét. Bár Zelenszkij most valódi engedményt tett, a nacionalista ellenzék valószínű tiltakozás miatt sokkal több kompromisszumot már nem vállalhat. Hasonló a helyzet Oroszországban is, ahol Vlagyimir Putyin államfő mozgástere is viszonylag szűk, az orosz polgárok többsége ugyanis helyesli az oroszpárti szakadárok támogatását.

MTI / EPA / Zurab Kurcikidze

Putyin népszerűsége más okok – a gazdasági válság és a többség által elutasított nyugdíjtörvény miatt – már amúgy is csökkenőben van, így csak óvatosan tehet engedményeket. Az utóbbi években egyébként már több megállapodás is született az elválasztóvonal mentén állomásozó erők visszavonásáról, ám ezeket az egyezségeket nem tartották be, s folyamatosan voltak a csak elvileg létező tűzszünetet megsértő katonai akciók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Nagyon rosszkor jött Zelenszkijnek és Ukrajnának a Trump-botrány

Komoly belpolitikai botrány van kialakulóban Ukrajnában azt után, hogy kiderült: Volodimir Zelenszkij ukrán államfő hajlandónak tűnik teljesíteni Donald Trump azon kérését, hogy nyissák meg újra a demokrata párti amerikai elnökjelölt, Joe Biden fiának ukrajnai üzleti tevékenységét vizsgáló eljárást. Ukrajna nemzetközi helyzete is meginoghat.