szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország – saját afrikai befolyásának növelése érdekében – újra engedélyezné, hogy exportálták a Közép-afrikai Köztársaságból az úgynevezett „véres gyémántokat”, azaz azokat a drágaköveket, amelyeket általában illegális módon hoznak a felszínre, s a bevételből a hosszú ideje elhúzódó harcokban résztvevő milíciákat finanszírozzák. Az USA és az EU ellenzi az orosz javaslatot.

„Lehetővé kell tennünk, hogy az illegálisan bányászott gyémántok elérjenek a legális piacra, mert ezzel bevételhez jutnának az emberek, s az állam is beszedhetné az adót. A helyzet úgy sem javul a Közép-afrikai Köztársaságban, nincs értelme a további időpocsékolásnak” – javasolta a The Moscow Times szerint Alekszej Mojszejev orosz pénzügyminiszter-helyettes.

A Közép-Afrikai Köztársaságot 2013-ban tették fel a „véres gyémánt” feketelistára, s ugyan a tilalom azóta enyhült – az úgynevezett zöld zónákban, szabályos és ellenőrzött módon működtetett bányából felszínre hozott drágaköveket eladhatják külföldön – az EU és az USA szerint még nincs itt az ideje a tilalom teljes feloldásának. Márpedig azért nem, mert az ország kormánya képtelen szavatolni a bányászat és az export átláthatóságát.

Orosz források szerint a Közép-afrikai Köztársaságból jelenleg a korábbi mennyiség tizedét – évente 30 ezer karátnyi gyémántot  - exportálják, s a bevétel elmaradása miatt tovább nő a szegénysorban élők száma. Míg Moszkva azt állítja, hogy  a bevételek növelésével erősödne az állam is, a javaslat ellenzői azzal érvelnek, az oroszok célja, hogy saját szövetségeseiket juttassák plusz bevételhez. A Közép-afrikai Köztársaságban már ott vannak az orosz katonai szakértők, többek között a Vlagyimir Putyin orosz államfő szövetségesének számító Jevgenyij  Prigozsin nevéhez köthető „zsoldos-kölcsönző” cég, a Wagner csoport is küldött fegyvereseket az afrikai államba.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!