szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rossz napjuk van a demokratáknak.

Elkezdődtek az amerikai előválasztások, amelyeken kiderül, hogy kik lesznek a jelöltek a novemberi elnökválasztáson. Az első állam, ahol szavaznak, hagyományosan Iowa – és akármilyen eredménye is lesz a jelölőgyűlésnek, maga az ottani választási rendszer a nap vesztese.

A republikánusoknál nincs tét, ott csak a formaság kedvéért tartottak kaukuszt, és Donald Trump 96,6 százalékkal győzött,

a demokratáknál annál nagyobb a gond.

Az eredmények összesítése ugyanis teljesen összeomlott. Órákkal a jelölőgyűlések kezdete után még mindig 0 százalékos a feldolgozottság – az előző választások előtt nagyjából másfél-két órával a kezdés után tudni lehetett a végeredményt. Az első hírek szerint az eredményeket összesítő applikáció romlott el.

Egyelőre nem tudni, hogy mi okozza pontosan a hibát, az első megszólalók azt mondták, nem valószínű, hogy külső beavatkozás lett volna az ok. Többen arra is figyelmeztettek: ez a késlekedés még mindig jobb, mint amikor 2008-ban két héttel később derült ki, hogy az iowai republikánusok rossz győztest hirdettek. 

Már bőven éjfél után jártunk helyi idő szerint, amikor arról szóltak a hírek: valószínű, hogy csak valamikor kedden napközben tudják kiadni az eredményeket.

Éjjel egy óra után (ez nálunk reggel 8) az iowai demokraták vezetője kiállt a sajtó elé, és azt közölte: kézi szavazatszámlálásra váltottak át az applikációról, valamikor napközben adnak ki eredményt.

A kiszivárgó információk szerint Bernie Sanders vermonti szenátor és Pete Buttigieg South Bend-i polgármester lehet elégedettebb az eredménnyel - de ezt még csak a kampánystábok belső adatgyűjtése alapján állítják, ráadásul a körzetek jelentős részéből nem tudtak adatokat kapni.

A jelöltek mindenesetre mentették a menthetőt, hogy még valahogy bekerüljenek a késő esti hírekbe, és mind tartottak egy-egy beszédet, amely nagyjából olyan volt, mint ha a győzelmi beszédük szövegéből kihúzták volna a végeredményre utaló mondatokat. A kivétel Pete Buttigieg volt, aki konkrétan egy győzelmi beszédet tartott, jó egy órával az után, hogy mindenki más beszélt - mindezt úgy, hogy ekkor sem voltak még elérhető részeredmények.

A kaukusz, magyar fordításában jelölőgyűlés egyébként is egy hosszabb procedúra, mint a klasszikus előválasztás: itt nem csak egy x-et kell behúzni a szavazólapon, hanem az állam nagyjából 1700 helyszínén összegyűlnek a párt tagjai, majd a termek különböző pontjain állnak össze az egyes jelöltek szimpatizánsai, ahol aztán lehet egymást győzködni, hogy álljanak át. Ami történik, azért is fontos, mert Iowa ugyan csak 41 delegáltat küld majd az elnökjelölt megválasztására (a győzelemhez a demokratáknál 1990 delegált kell), de aki most nyer, vagy jobban teljesít, mint várták, az különösen nagy médiafigyelmet kap. Ezért is problémás, hogy csúszással hirdetnek eredményt: akárki is nyer majd, nem csak róla fognak szólni a hírek, hanem az elhibázott eredménykövetésről is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!