szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába mondta azt Donald Trump, hogy ellaposították a görbét, a számok nem ezt mutatják.

Egyetlen nap alatt több, mint 1800-an haltak bele a koronavírus okozta megbetegedésbe az Egyesült Államokban. Így már majdnem 13 ezer amerikai halottja van a járványnak a Johns Hopkins Institute adatai szerint.

A BBC emlékeztetett: Donald Trump már arról beszélt, hogy az Egyesült Államok „elért a görbe csúcsára”, tetőzhetett a járvány. A számok egyelőre nem igazolják az elnököt.

A legsúlyosabban New Yorkot érinti a járvány, ott csak kedden 731-en haltak meg.

Az amerikai helyzet azért is különösen súlyos, mert a járvány mellett az is személyes katasztrófához vezethet, ha valaki elveszíti a munkáját, annyira gyenge a szociális védőháló. Trump ragaszkodik ahhoz, hogy a gazdaságot minél hamarabb újraindítsák – április végét emlegette, amikor legutóbb erről beszélt –, de ez még több megbetegedéssel járna.

Eközben Wisconsinban kedden megtartották a Demokrata Párt előválasztását, hiába kérte maga a pártvezetés és rendelte el az állam kormányzója a halasztást, a helyi törvényhozás republikánus többsége megfúrta a kezdeményezést. A szavazóhelyiségeknél nagy sorok alakultak ki, Milwaukee-ban például a város 180 szavazóhelye közül 5 tudott kinyitni, így most mindenki attól fél, hogy ebben az államban tömegessé válhatnak a megbetegedések.

Az, hogy egy párt beleszól egy másik párt belső szavazásának időzítésébe, első ránézésre teljesen logikátlannak tűnik, a magyarázat az: ezzel együtt tartanak választást az állam legfelsőbb bíróságának egyik tagjáról, a republikánusok pedig úgy számolnak, hogy a demokrata többségű nagyvárosokban többen maradhatnak otthon a tömegjelenetektől félve, mint a konzervatív falvakban és kisvárosokban.

Eredményt még napokig nem fognak hirdetni, annyira kevés szavazatszámláló maradt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Trump dilemmája: hány emberélet árán szabad menteni tízmilliók megélhetését?

Soha nem nőtt még akkorát az amerikai munkanélküliség, mint a koronavírus okozta gazdasági sokk miatt. A válság különösen súlyosan érinti azt az országot, ahol a szociális védőháló sokkal gyengébb az európainál, és ahol személyes katasztrófához vezethet, ha valaki elveszíti a munkáját. Kétpárti kompromisszummal történelmi nagyságú csomaggal mentenék a menthetőt, de nehéz előre jelezni, mekkora lehet a kár.