Oroszország szerint Kínának is részt kellene vennie a G7-csúcson

Az amerikai elnök szerint az oroszokat meg kellene hívni a találkozóra, az ázsiai országot viszont nem.

  • MTI MTI
Oroszország szerint Kínának is részt kellene vennie a G7-csúcson

Jó irányba mutat Donald Trump amerikai elnöknek az az elképzelése, hogy ki kellene bővíteni a G7-csoport következő csúcstalálkozójának részvevői körét, ám Kína részvétele nélkül nem lehet komoly nemzetközi kezdeményezéseknek érvényt szerezni – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.

Zaharova szerint Moszkvában felfigyeltek Trumpnak arra a kijelentésére, hogy az Egyesült Államokat, Kanadát, Nagy-Britanniát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Japánt egyesítő G7 a jelenlegi formájában „egy nagyon elavult országcsoport”, ami nem tükrözi kellőképpen a világ realitásait.

Egyetértünk ezzel a megközelítéssel. Álláspontunk jól ismert ezzel kapcsolatban. A világpolitika és -gazdaság kérdéseit nem lehet megoldani nyugati országok exkluzív klubjaiban. Ez az objektív valóság”

 – mondta.

Trump hétfőn tájékoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnököt arról az elképzeléséről, hogy Oroszország, Ausztrália, India és Dél-Korea vezetőit is meghívná a G7 csoport következő csúcstalálkozójára. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn azt mondta erről, hogy Moszkvának több információra van szüksége a tanácskozással és annak naprendjével kapcsolatban, hogy eldöntse, hogyan reagáljon a meghívásra.

A G8 csoportból a Krím elcsatolása és a délkelet-ukrajnai beavatkozás nyomán kizárt Oroszországnak a G7-csúcsra való meghívásával kapcsolatban Nagy-Britannia, Kanada és az Európai Unió is egyet nem értését fejezte ki.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.