George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Nyolc perc 46 másodpercen át térdelt fejet hajtva több vezető demokrata párti képviselő a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban – éppen annyi ideig, ameddig George Floyd nyakán térdelt a halála miatt gyilkossággal vádolt rendőr, Derek Chauvin.
A CNN beszámolója szerit a politikusok – köztük Nancy Pelosi házelnök és Chuck Schumer, a szenátus kisebbségben lévő demokrata párti frakciójának vezetője – így tisztelegtek Floyd és valamennyi fekete amerikai előtt, akik halálos áldozatai vagy elszenvedői voltak a rendőri brutalitásnak.
A megemlékezés után a demokraták bemutatták a rendőrség reformjáról szóló terveiket.
Ennek értelmében egyebek mellett demilitarizáltnák a rendőrséget azzal, hogy korlátoznák a katonai fegyverek átadását, kötelezővé tennék a testre és műszerfalra erősíthető kamerák használatát, megszüntetnék a rassz alapú profilozást, a lincselést pedig szövetségi gyűlöletbűncselekménnyé minősítenék. Pelosi beszédében felszólította a szenátus többségi republikánus frakciójának vezetőjét, Mitch McConnellt, hogy halasztás nélkül fogadják el az új szabályokat, amint a törvényjavaslatot megszavazzák az alsóházban.