szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A meghosszabbítás egyik amerikai feltétele a tárgyalások kiterjesztése a fejlesztés alatt lévő orosz nukleáris fegyverekre. Washington különmegbízottja szerint most az orosz térfélen pattog a labda.

Az Egyesült Államok kész megfontolni, hogy meghosszabbítsák az Oroszországgal 2010-ben kötött megállapodást a hadászati támadó fegyverek korlátozásáról, de csak feltételekkel – jelentette be kedden Bécsben Marshall Billingslea elnöki leszerelési különmegbízott, miután megbeszélést tartott Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettessel.

Az Új START – másként START-III – megállapodás 2021. februárjában jár le. Aláírásával azt vállalta a két ország, hogy nem telepítenek 700-nál több nukleáris töltetet célba juttatni képes rakétát és bombázót, 1550-nél több robbanótöltetet és nem állítanak hadrendbe 800-nál több indítóállást. Idén februárban többek között a Reuters számolt be arról, hogy az egyezmény meghosszabbítása áldozatul eshet az amerikai–orosz rivalizálásnak. Akkor a szerződő felek bővítése jelent meg problémaforrásként: Washington Kínát vonta volna be, Moszkva pedig az Egyesült Királyságot és Franciaországot.

A meghosszabbítás egyik amerikai feltétele az, hogy a tárgyalások témájába vegyék fel a megállapodás kereteiben még nem szereplő, más területeken folyó orosz nukleáris fegyverkezést. A másik, hogy alaposan erősítsék meg az ellenőrzési rendszert – mondta kedden a hírügynökségeknek telefonon adott rövid tájékoztatójában Billingslea. Hozzátette, most Oroszországon a sor:

Moszkva érti az álláspontunkat, ami hátravan, az, hogy lássuk: van-e politikai akarata az új megállapodás megkötésére. A labda az orosz térfélen van.

Részben az új fejlesztésű orosz atomfegyverek hozták el 2019-ben az INF-szerződés végét is. A közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi indítású nukleáris eszközökről szóló egyezményt folyamatosan sértette Moszkva az amerikai álláspont szerint, ezért kiléptek abból (bár az INF kudarca Peking fegyverkezéséhez is köthető). A Trump-adminisztráció idén – ugyancsak azzal az indokkal, hogy az orosz fél nem tartotta tiszteletben azt – a Nyitott Égbolt szerződésből is kilépett.

Véget ért egy korszak, kevésbé biztonságos lett a világ

Az Egyesült Államok megkezdte a kivonulást a rövid és közepes hatótávolságú nukleáris rakéták betiltásáról szóló INF-szerződésből. A még a Szovjetunióval kötött megállapodás felmondásának első lépését azért teszik meg, mert Washington szerint Oroszország többször megsértette a szerződést. Az USA szövetségesei támogatásukról biztosították az Egyesült Államokat.

A kép illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Engedményeket tenne nagy hatótávolságú rakétáinál Oroszország

Moszkva kész kiterjeszteni a hadászati támadófegyverek korlátozásáról megkötött START-3 egyezményt a hiperszonikus, irányítható szárnyas siklóblokkal felszerelt Avangard rakétarendszerre és a Szarmat interkontinentális nehézrakétára is - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vasárnap a Pervij Kanal állami tévécsatorna politikai műsorában.