Svájci orvosok "végrendeletet" kérnek a súlyos koronavírusos betegektől

Többek között arra kérik a 60 év feletti, krónikus alapbetegségben szenvedőket, hogy írják le, milyen kezelési módokba nem egyeznek bele.

  • MTI MTI
Svájci orvosok

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Az intenzív osztályokon dolgozó svájci orvosok társasága (SGI) arra kéri a koronavírusnak leginkább kitett embereket, hogy írják össze az ápolásukkal kapcsolatos elvárásaikat arra az esetre, ha menthetetlenül megbetegednének, mert ezáltal enyhíteni tudnák a nyomást, amely a kórházak intenzív osztályaira nehezedik most, a járvány idején. Egy civilszervezet azonban, amely az időseket segíti, tiltakozik a felhívás ellen.

A Pro Senectute Schweiz nevű szervezet szerint az orvostársaság kérése átgondolatlan és tapintatlan, tagjai viszont azt mondják: az ilyen "végrendeletek" nagyon sokat segíthetnek, amikor fájdalmas, de gyors, mégis etikus döntéseket kell hozniuk sok válságos állapotban lévő beteg ápolása közben. Arra kérik a 60 év felettieket, a krónikus alapbetegségekkel küzdőket, hogy készüljenek fel a legrosszabb eshetőségre is, amikor ezeknek a kívánságoknak az elmondására már nem lesz lehetőség, és írják le egy papírra: milyen kezelési módokat engednek, vagy éppen nem engednek meg esetükben.

A Pro Senectute Schweiz szerint az ilyen kérés normális időszakokban ésszerű, most, a járvány idején azonban azt a benyomást kelti, hogy az orvosok sürgetik a legnagyobb veszélyben lévőket olyan döntések meghozatalára, amelyekhez alapos megfontolás kell.

Thierry Fumeaux, az SGI elnöke erre reagálva közölte: a szervezet senkire nem akar nyomást gyakorolni, és főleg nem az ágyfelszabadítás céljával tették közzé felhívásukat, hanem csak azt szeretnék, ha az emberek előre gondolkodnának. "Nem áldozatvállalásra kérik őket, hanem arra, hogy vállalják a felelősséget, amely az egyén autonómiájával jár együtt."

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.