1400 menedékkérő maradt szállás nélkül Boszniában egy tábor bezáratása után

A bezáratott Lipa táborban eddig is fűtetlen sátrakban kellett élnie a menekülteknek, pedig hetek óta fagy a környéken.

  • hvg.hu hvg.hu
1400 menedékkérő maradt szállás nélkül Boszniában egy tábor bezáratása után

1400 menedékkérő maradt szállás nélkül Boszniában, miután a hatóságok bezártak egy tábort, mivel az a legalapvetőbb elvárásoknak sem felelt meg – derül ki a Guardian cikkéből. A Bihac város közelében lévő Lipa tábor embertelen körülményeit hosszabb ideje hiába kifogásolta a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM).

Az elmúlt hetekben a tábor lakói – főleg közel-keleti menedékkérők, köztük nők és gyerekek – már a mosdókat és zuhanyzókat sem tudták használni, mivel a mínusz 4-6 fokos hidegben ezek befagytak. Vízvezeték és villany nem volt, a szállásokat fűtetlen sátrak jelentették.

A kilakoltatott menedékkérők lényegében hajléktalanok lettek, nincsen intézmény, ami befogadhatná őket. A Lupa tábort egy másik, Bihac város melletti létesítmény bezárása után nyitották, szeptemberben. A helyi hatóságok ellenállása miatt oda most sem térhetnek vissza az emberek. Az MTI úgy tudja, a boszniai kormány keddi döntése szerint a sátortábort konténertáborrá kell átalakítani, amelyben elektromos áram és vezetékes víz is lesz. Ehhez azonban le kell bontani a sátortábort.

A tábor kiürítése után tűz ütött ki ott. Az IOM és az ENSZ képviselőitől úgy értesült a Guardian, hogy három sátor és tárolók égtek. Valószínűleg felháborodott menekültek gyújtották fel őket. Nem tudni áldozatokról.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.