szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EU-ban nem engedélyezett oltóanyag első adagját egy 82 éves vesebeteg kapta meg.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által fejlesztett koronavírus-védőoltást is elkezdik beadni az embereknek az Egyesült Királyságban. Az első oltást a 82 éves Brian Pinkernek adták be, aki évek óta dialízisre jár.

A vakcinából már 530 ezer ampullányit szállítottak le, a brit egészségügyi szolgálat pedig öt területen – Oxfordban, Londonban, Sussexben, Lancashire-ben és Warwickshire-ben – kezdi meg vele az oltást – írja a BBC. Jelentős mennyiséget szállítanak az ország idősotthonaiba is.

Matt Hancock egészségügyi miniszter a hétfői napot kulcsfontosságúnak nevezte a járvány elleni küzdelemben. A kormány korábban bejelentette, hogy százmillió ampullát rendelt, ami ötvenmillió ember beoltására lesz elég. Az Európai Unióban még nem engedélyezett vakcina használatát 2020 legvégén hagyták jóvá a brit hatóságok.

Bár a kutatások szerint ez a vakcina a legkevésbé hatásos (62 és 90 százalék közé mérték a Moderna és a Pfizer 95, illetve az orosz Szputnyik V 92 százalékához képest), van két komoly előnye: egy hűtőben is tárolható a vakcina, tehát szállítani is sokkal könnyebb, mint például a –70 fokot igénylő Pfizer-BioNTech-félét, illetve az előállítása is a legolcsóbb.

Az országban december eleje óta folyik az oltás, eddig csak az EU-ban is engedélyezett Pfizer és a BioNTech vakcináját használták.

Ahogy a BBC újságírója is fogalmazott, az ország jelenleg versenyt fut az idővel: náluk diagnosztizálták először a koronavírus fertőzőbb mutációját, ami mostanra 37 országban van jelen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!