Rendkívül szigorú járványügyi intézkedéseket vezetnek be Skóciában

Hétfő éjféltől Skóciában az emberek csak a legszükségesebb esetben hagyhatják el az otthonukat.

  • hvg.hu hvg.hu
Rendkívül szigorú járványügyi intézkedéseket vezetnek be Skóciában

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Szigorú járványügyi korlátozásokat jelentett be Nicola Sturgeon skót miniszterelnök hétfőn a koronavírusos esetek számának emelkedése miatt – írja a Sky News. A BBC szerint Skóciában az elmúlt 24 órában 1905 fertőzöttet szűrtek ki. A kormányfő szerint a jelenlegi esetszámmal az egészségügyi rendszer még meg tud birkózni, de a modellek szerint szigorítások nélkül három-négy hét múlva már bajban lehetnek.

Sturgeon részletezte is a skót lezárást, amelyet hétfő éjféltől január végéig terveznek érvényben tartani:

  • Az emberek az otthonukat csak létfontosságú dolgok miatt hagyhatják el, ilyen például a bevásárlás.
  • Jelentősen szigorítják a csoportosulás szabályait: mindössze két, nem ugyanabban a háztartásban élő ember találkozását engedélyezik.
  • A templomokat bezárják, misék nem lesznek. Temetéseken maximum 20 ember vehet részt, esküvőkön csupán 5.
  • Az iskolák többsége februárig zárva marad (jelenleg téli szünet van még), átállnak távoktatásra.

Nicola Sturgeon arról is beszámolt, hogy eddig 100 ezer ember kapta meg a koronavírus elleni első oltást Skóciában, úgy tervezik, hogy január végéig további 900 ezer vakcina érkezik majd az országba. Ez nem csak a Pfizer-BioNTech védőoltását jelenti, Skóciában ugyanis már az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által fejlesztett szerrel is megkezdődtek az oltások.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?