szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem értik, miért hoznak ilyen döntést a Ryanair-gép esetével kapcsolatban, amelynek szerintük semmi köze Ukrajnához.

Fehéroroszország diplomáciai jegyzékben tiltakozott kedden a kijevi külügyminisztériumnál amiatt, hogy Ukrajna egyoldalúan leállítja a két ország közötti légi forgalmat. Minszk azt közölte, hogy meglepődve fogadta az ukrán fél döntését egy olyan repülési esettel összefüggésben, amelynek semmi köze Ukrajnához – idézett az Interfax-Ukrajina hírügynökség a jegyzékből.

A külképviselet abszurdnak nevezte Kijev döntését egyebek mellett annak fényében, hogy 2016. október 21-én az ukrán fél katonai gépek bevetésével fenyegetve visszafordította a Belavia fehérorosz légitársaság egyik, Kijev és Minszk között közlekedő gépét.

A belaruszok szerint a "döntés célja gazdasági károkozás a fehérorosz légi közlekedési szektornak", de Ukrajna jár vele rosszul elsősorban, mivel a fehérorosz turistákra így nem számíthatnak a szezonban.

Lukasenka most tényleg túllőtt a célon

Az európai országok sorra döntenek úgy, hogy repülőgépeik elkerülik Fehéroroszország légterét, miután a volt szovjet tagköztársaság hatóságai vasárnap hamis bombariadóval minszki kényszerleszállásra kényszerítették a Ryanair egyik gépét, hogy letartóztathassák a fedélzeten tartózkodó ellenzéki újságírót, Roman Prataszevicset. Más szankciók is várnak a választási csalással vádolt fehérorosz államfőre, Aljakszandr Lukasenkára.

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden hozta nyilvánoságra, hogy Ukrajna szerdától leállítja a légi forgalmat Fehéroroszországgal, ezen felül az ukrán légitársaságoknak és repülőgépeknek tilos repülniük Fehéroroszország légterében. Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij szerint a Ryanair járatának minszki kényszerleszállításával kialakult helyzet sérti a nemzetközi polgári repülésről szóló egyezményt, a döntés a járatok és az utasok biztonságának szavatolására irányul.

Közben Minszk közleményben jelentette be, az incidens kivizsgálására független külföldi szakértőket hív, és arra is ígéretet tettek, bemutatja a pilóták és az irányítóközpont közti üzenetváltásokat.

Vasárnap a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair Athénból Vilniusba tartó járatát. Az akcióban részt vett a fehérorosz légierő egyik MiG-29-es vadászgépe is, amely a minszki repülőtérre kísérte a Boeing-737-est. A járaton utazott Raman Prataszevics, a belarusz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője, akit a minszki leszállás után őrizetbe vettek. A Ryanair vezérigazgatója szerint KGB-s ügynökök is utaztak a leszállásra kényszerített gépen. A leszállás és a repülőgép ellenőrzése után a bombáról szóló információ végül nem igazolódott be.

A hírre reagálva Ukrajnán kívül Lengyelország és Litvánia is leállította a légi forgalmat a diktatúrával, a brit kormány felfüggesztette a Belavia fehérorosz légitársaság engedélyét az Egyesült Királyságban. Hétfő este az EU-csúcson arról döntöttek, fehérorosz gépek nem repülhetnek az Unióba, az európai légitársaságokat pedig arra kérték, kerüljék el Belarusz légterét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!