Kényelmetlenül érzi magát tőle, ezért lemondott fizetéséről a 18 éves holland trónörökös

Amália hercegnő kézzel írt levélben közölte döntését a miniszterelnökkel.

  • hvg.hu hvg.hu
Kényelmetlenül érzi magát tőle, ezért lemondott fizetéséről a 18 éves holland trónörökös

Lemondott a neki járó évi 1,6 millió euróról (vagyis 560 millió forintról) Amália holland hercegnő, mert „kényelmetlenül érezné magát”, ha elfogadná, amíg nem tölt be hivatalos királyi teendőket.

Amália a holland királyi pár, Vilmos Sándor király és Maxima királyné legidősebb gyermeke, és 2013 óta a Holland Királyság hivatalos trónörököse. A fiatal lány csütörtökön érettségizett kitűnő bizonyítvánnyal, tervei szerint ezután kihagy az évet és jövőre kezdi el az egyetemet.

A trónörökös Mark Rutte holland miniszterelnöknek kézzel írt levélben erősítette meg szándékát, az írást a közmédia publikálta.

„2021. december 7-én 18 éves leszek, és a törvény szerint juttatást kapok. Ezt kényelmetlennek érzem, amíg semmit nem teszek érte cserébe, miközben más hallgatóknak sokkal nehezebb dolguk van, különösen a koronavírus-járvány alatt” – írta.

Amália egyébként diákévei alatt évi 300 ezer euró (105 millió forint) juttatásra jogosult, de ígérete szerint ezt mind vissza fogja fizetni.

A holland közmédia szerint ez volt az első alkalom, hogy a királyi család egyik tagja lemondott a neki járó adómentes fizetésről. A holland monarchia egyébként jelenleg a legdrágább egész Európában, a kétes címet a brit királyi családtól hódította el.

A kormány idén 47,5 millió eurós költségvetést szavazott meg a családnak, amiben nincs benne az állami látogatásokra és a palota karbantartására szánt összeg. Vilmos Sándor király évi közel 1 millió eurós fizetést kap és mellé még 5,1 millió eurót "egyéb költségekre".

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.