Tetszett a cikk?

Pillanatnyilag egy dologban van egyetértés Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között: abban, hogy a két hatalom viszonya régen volt olyan rossz, mint most. A két vezető szerdán délután Genfben, egy tóparti villában találkozik egymással és aligha várható nagy összeborulás a sokak szerint nem is igazán jól előkészített csúcson.

"Sokan azt gondolhatták, hogy Biden túl hamar ül le tárgyalni Putyinnal. De nem találkoztam egyetlen egy olyan vezetővel sem, aki azt mondta volna, hogy nem éppen jókor jön a csúcs” – mondta az európai körútján a NATO és a G7-államok vezetőivel folytatott tárgyalások után Joe Biden amerikai elnök. A nyilatkozat is arra utal, hogy nem kevesen akadnak, akik úgy vélik, jobban elő kellett volna készíteni a szerda délutáni csúcstalálkozót, mert a jelenlegi körülmények között alighanem Vlagyimir Putyin orosz államfő jön majd ki jobban a találkozóból, mert ismét bebizonyosodik, a komoly belpolitikai problémáktól és a látványos jogsértésektől függetlenül a Kreml ura továbbra is erős és megkerülhetetlen államférfi.

AFP

Amerikai források szerint a Fehér Ház tanácsadói folyamatosan azt sugallták Bidennek, hogy közölje világosan Putyinnal: vessen véget Oroszország provokatív politikájának, azaz egyebek mellett az orosz hackerek szüntessék be az amerikai számítógépes rendszerek elleni támadásokat, Moszkva pedig hagyjon fel Ukrajna fenyegetésével.

Ellentmondó jelzések

A csúcs előtt néhány órával még egyáltalán nem világos, hogyan viselkedik majd Biden, aki elnökké választása óta most először találkozik majd orosz kollégájával. Néhány héttel ezelőtt gyilkosnak nevezte a Kreml urát, most viszont azt mondta róla, Putyin okos, kemény és méltó ellenfél. Biden – Ronald Reagan korábbi amerikai elnöktől kölcsönzött szavakat használva – azt mondta, először ellenőrzi az oroszokat, utána fog megbízni bennük. A nélkül, hogy elárulta volna, miről beszél majd Putyinnal, hozzátette: egyértelművé fogja tenni, hogy az USA nem akar konfliktusokat, ám ha Oroszország folytatja ártalmas akcióit, kemény választ fog adni. „És nem fogunk habozni, ha meg kell védenünk a transzatlanti szövetséget vagy ki kell állnunk a demokratikus értékek mellett” – magyarázta Biden. Bidenhez hasonlóan az utolsó csúcs előtti nyilatkozatokban Putyin is barátkozó hangnemet ütött meg, és ő is azt hangsúlyozta, Moszkva nem akar állandó vitában állni Washingtonnal.

AFP / Kirill KUDRYAVTSEV

A külvilág egyben azt is figyelni fogja, mennyivel viselkedik majd másképpen Biden, mint a Putyin iránt egyfajta csodálatot érző korábbi amerikai elnök, Donald Trump. Biden ugyanis szavakban eddig jóval keményebb volt, mint tettekben: egyik fontos döntésével például mentesítette az amerikai szankciók alól az oroszok számára elsődleges fontosságúnak számító gázvezetéket, az Északi Áramlat 2-t építő vállalatot, így napokon belül befejeződhet az Oroszországot és Németországot közvetlenül összekötő vezeték. Az USA eddig támadta a projektet, azt hangsúlyozva, hogy a beruházással tovább nő Európa függősége az orosz energiaszállításoktól.

A talányos Biden

Valószínűleg még Moszkvában sem tudják pontosan, milyen lesz Biden. „Putyin még nem tudja, Biden olyan erős elnök lesz-e, mint Reagan volt, aki valódi belső konszenzust tudott külpolitikája mögé állítani. Ha olyan lesz, mint Trump, aki igencsak gyengén teljesített a külpolitikában, akkor Moszkva nem lesz különösen érdekelt az újabb megállapodások tető alá hozásában, mert nem biztos, hogy Biden szavatolni tudja, az USA valóban betartja az alkukat” – mondta Andrej Kortunov, a Nemzetközi Kapcsolatok Tanácsának (RIAC) vezetője.

AFP
Egy másik elemző, Vlagyimir Frolov úgy vélekedett, Oroszország leginkább abban érdekelt, hogy hideg, de tiszteleten alapuló viszony alakuljon ki a két hatalom között. „Moszkva azt szeretné, ha úgy lenne, mint Leonyid Brezsnyev idején volt az 1970-es és 1980-as években. Senki sem szidalmazta a másik felet, nem voltak személyre szóló szankciók és a Nyugat nem kívánta megdönteni a szovjet hatalmat az ellenzék támogatásával” – mondta Frolov. Az optimista előrejelzések szerint néhány témakörben – a klímaváltozás elleni harcban, a fegyverzetkorlátozásban és a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemben – már a mostani csúcson elérhetnek a felek némi eredményt.

Genf egyébként szimbolikus jelentőségű helyszínnek számít: 1985-ben a svájci városban találkozott egymással Reagan és az akkor új szovjet pártfőtitkár, Mihail Gorbacsov. Az viszont biztosra vehető, hogy a mostani találkozó semmilyen szempontból nem lesz annyira eredményes, mint a 36 évvel ezelőtti: akkor bizalmi viszony alakult ki a két államfő között, és sikerült elindítani a világot a hidegháborús korszak lezárása felé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!