Vakcinaszállítmány miatt nőhet a feszültség az USA és Kína között

Nem örül a kínai kormány annak, hogy az Egyesült Államok az előre megígért vakcinaadag több, mint háromszorosát küldi Tajvannak.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Vakcinaszállítmány miatt nőhet a feszültség az USA és Kína között

Az Egyesült Államok 2,5 millió koronavírus elleni vakcinát indít útnak Tajvan felé szombaton, ami több mint háromszor annyi, mint az előző szállítmány volt - közölte egy magas rangú washingtoni kormányzati tisztségviselő.

Az amerikai kormány eredetileg 750 ezer adag oltóanyagot ígért Tajvannak. Az Egyesült Államok a vakcinadiplomáciával akarja növelni geopolitikai befolyását a világban, és Joe Biden amerikai elnök 80 millió adag oltóanyagot készül elajándékozni globálisan.

Kína - amely saját területeként tekint Tajvanra - többször ajánlott fel szállítmányokat a sziget vezetésének, miután a járvány által eddig megkímélt területen az elmúlt időszakban elkezdett növekedni a fertőzöttek száma. Tajpej azonban aggódik a kínai oltóanyagok biztonságossága miatt. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó amerikai tisztségviselő azt mondta: a tajvani szállítmányhoz nem kapcsolódnak politikai vagy gazdasági feltételek.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.