szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A balesetben négyszer több ólom került a levegőbe, mint egész Franciaországban egy év alatt szokott.

Ismeretlen tettes ellen nyújtanak be keresetet helyi civilek és szakszervezetek a Notre Dame-tűz okozta ólomszennyezés miatt: a párizsi katedrálist ért 2019-es baleset során 460 tonna mérgező ólom került a levegőbe, a templom közelében százszorosan, az azt övező kerületben négyszeresen túllépve az egészségügyi határértéket.

A The Guardian szerint a felperesek azzal vádolják a hatóságokat, hogy nem tettek eleget a munkások és a környéken élők egészségéért: a rendőrség állította, hogy a levegő minősége nem romlott a tüzet követően, helyi vizsgálatok mégis azt mutatták, hogy több lakos szervezetében határérték felett volt az ólom.

A katedrális helyreállításán dolgozó munkások nem kaptak védőmaszkokat, és jó eséllyel haza is vitték a szennyeződést. Annie Thébaud-Mony, a francia országos egészségügyi kutatóintézet munkatársa szerint a tűz miatt felszabadult ólom mennyisége négyszerese volt annak, amennyit Franciaország egy teljes év alatt kibocsát.

A 2019 áprilisi baleset után egészen augusztusig kellett várni, hogy Párizs megkezdje a terület megtisztítását, de még idén májusban le kellett zárni a templom előtti teret a magas ólomkoncentráció miatt.

Emmanuel Macron francia elnök ígérete szerint a város ékkövének számító katedrális a 2024-es párizsi olimpiára újranyithat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!