szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az evakuálás az afgán fővárosból továbbra sem zökkenőmentes.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

Meglőttek egy német férfit pénteken a kabuli repülőtérhez tartó úton – írja az Euronews. A férfi állapota a német kormányszóvivő szerint stabil, még pénteken Németországba vitték. Az afgán főváros nemzetközi légi kikötőjében folytatódnak az evakuálások, pénteken is hatalmas tömeg gyűlt össze kimenekítésre várva, sokan a megfelelő papírok nélkül.

A tömeg megfékezésére a katonák a levegőbe lőttek, az Egyesült Államok még helyszínen lévő hadereje pedig egy kaput is eltorlaszolt, hogy a tömeg ne tudjon bejutni a kifutópályára. Afganisztán repülőterén már a hét elején alakultak ki súlyos tömegjelenetek, amikor egyszerre több ezer ember akart kijutni légi úton a tálibok elől menekülve.

A tömegjelenetek során több ember is életét vesztette, voltak, akik az induló repülőkre kapaszkodtak fel, majd zuhantak alá több száz méter magasból. Joe Biden amerikai elnök magyar idő szerint pénteken éjszaka elmondta, hogy az Egyesült Államok eddig 13 ezer embert menekített ki Afganisztánból. „Bármelyik amerikai, aki haza akar térni, azt hazavisszük” – mondta. Az elnök ezúttal már hajlandó volt újságíróknak is válaszolni. Egyikük kérdésére válaszolva azt mondta, ugyanezt készek vállalni 50-65 ezer afgán „szövetségesük” felé is. Biden ugyanakkor életveszélyesnek nevezte a kimenekítési akciót annak nehéz körülményei miatt.

Biden kijelentette, hogy nem lesz szükség amerikai csapatok visszaküldésére Kabulba. A tálibok garantálták, hogy mindenki, aki amerikai útlevéllel rendelkezik eljuthat a reptérre, és eddig még nem akadályozták a külföldi állampolgárok mozgását.

Az amerikai elnök ugyanakkor hozzátette, hogy tisztában van az akció kockázataival. Mint mondta,

nem tudja megígérni, hogy a mentési műveletnek nem lesznek további halálos áldozatai,

de azt mondta, minden szükséges erőforrást mozgósít a minél biztonságosabb kimenekítés érdekében.

Az Afganisztánban kialakult helyzetről itt írtunk bővebben:

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

(Kiemelt képünk illusztráció!)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Akármit is mondanak Afganisztán szomszédjai, aggasztja őket a tálibok hatalomra jutása

Miközben mindenki azt találgatja, mennyire változtak meg az Afganisztánt húsz év szünet után újra ellenőrzésük alá vonó tálibok, a szomszédos országok mindegyike megtette már a szükséges óvintézkedések egy részét: növelték a határok közelében lévő katonák számát, s úgy tesznek, mintha a 2001-2021 közötti amerikai megszállás során nem segítették volna a tálibok külső és belső ellenségeit. Néhányan pedig udvarolni próbálnak a táliboknak és arra számítanak, rátehetik a kezüket az 1000 milliárd dollár értékűre becsült afganisztáni ásványkincsvagyon egy részére.

Dezső András Világ

Hiába maradnak a CIA kémei Afganisztánban, a szervezetnek nagyon sokba kerülhet a tálib hatalomátvétel

Az amerikai hadsereggel ellentétben a CIA nem hagyja el Afganisztánt, legalábbis a kémei nem, akik mostantól leginkább csak magukra számíthatnak. A kémek munkája még veszélyesebbé válik, egy szakértő szerint a hálózatot egyelőre "hibernálják". Ugyanakkor ha az Egyesült Államok most cserben hagyja azokat az afgánokat, akik például tolmácsként segítettek nekik, azzal azoknak a hírszerzőknek a helyzetét nehezítik meg, akik külföldön, veszélyes terepen akarnak a jövőben kémeket beszervezni.