szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy ügyvéd szerint a törvény túlságosan egyszerű megoldás egy összetett problémára.

Jóváhagyta a pakisztáni parlament azt a törvényt, amelynek értelmében bíróságok elrendelhetik a kémiai kasztráció alkalmazását egyes, nemi erőszakot elkövető személyek esetében. A jogszabály ezenkívül különleges bíróságok létrehozását írja elő gyorsított eljárások lefolytatása érdekében.

A törvény értelmében a csoportos nemi erőszakban és pedofil cselekményekben részt vevő, visszaeső elkövetőket kémiai kasztrációval sújthatják. Jogvédők és ügyvédek kegyetlennek minősítették ezt a büntetési tételt.

A jogszabály előírja: a kormányzati ügynökségeknek nyilvántartást kell vezetniük a bűnelkövetőkről, a bíróságoknak pedig négy hónapon belül le kell folytatniuk az eljárást az ilyen ügyekben.

Pakisztánban erről tavaly decemberben elnöki rendelet született. A parlament szerdán ezt hagyta jóvá, ami ismét bírálatot váltott ki jogvédő szervezetek és ügyvédek részéről. Az egyik ügyvéd szerint a törvény

túlságosan egyszerű megoldás egy összetett problémára, amely ezzel szemben az egész büntetőjogi rendszer átfogó felülvizsgálatát igényli.

A dél-ázsiai országban a nemi erőszak elkövetésével vádolt személyek kevesebb mint három százalékát ítélik el az elhibázott nyomozás, az igazságszolgáltatási rendszer hiányosságai, valamint a társadalmi tabuk miatt, amelyek elbátortalanítják az áldozatokat attól, hogy megpróbáljanak jogi elégtételt venni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Élet+Stílus

Kémiai kasztrálással büntethetik a nemi erőszaktevőket Pakisztánban

Pakisztánban már kémiai kasztrációval is büntethetik azokat, akiket nemi erőszak miatt ítéltek el. Az erről szóló elnöki rendelet komoly társadalmi vitát váltott ki. A folyamat során az elítéltnek potencia- és libidócsökkentő gyógyszereket adnak. Amikor a büntetésük letelik, a gyógyszeradagolást abbahagyják és a hatásuk megszűnik. Sok orvos azért bírálja a módszert, mert súlyos mellékhatásai lehetnek. Az egyik áldozat ügyvédje viszont azért tartja rossz döntésnek, mert a korábban bevezetett, még szigorúbb büntetések sem csökkentették az esetek számát. A Deutsche Welle riportja.