szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már csak januárig érvényes az intézkedés, ami korábban arra kötelezte az EU területén vakcinát gyártó cégeket, hogy tájékoztassák az uniót, ha exportálnák terméküket. A kontrollmechanizmus azonban nem tűnik el, csak átalakul.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Európai Bizottság januártól megszünteti a koronavírus elleni oltóanyagokra vonatkozó exportkontrollját, amely megkövetelte az Unióval szerződést kötött vakcinagyártó vállalatoktól, hogy előre értesítsék az uniós tagállami hatóságokat a legyártott oltóanyagok kivitelének szándékáról – jelentette be pénteken a bizottság illetékes szóvivője.

A bejelentés szerint a kontrollmechanizmust nyomonkövetési rendszer fogja felváltani.

Az új rendszer továbbra is biztosítja a kivitelek átláthatóságát, de az oltóanyag-gyártóknak már nem kell exportengedélyt kérniük. Hozzátette: az EU a világ legnagyobb vakcinaexportőre, és a mechanizmus hatályon kívül helyezése segíti a szükséges vakcinákhoz történő hozzáférést világszerte.

Az exportkontroll-mechanizmust a bizottság ez év elején vezette be, mivel az AstraZeneca gyógyszercég késedelmesen teljesítette a vakcinák kiszállítását a tagállamokba. Később az EU nem hosszabbította meg a vállalattal a szerződését, sőt pert is indított ellene. Szeptemberben az AstraZeneca és a bizottság egyezséget kötött: a cég vállalta, hogy októberig 60 millió, december végéig 75 millió, illetve jövő áprilisig további 65 millió adag vakcinát szállít le az EU-ba.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!