szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyházfő Leszbosz szigetén találkozott menekültek csoportjával, amely után beszédében kritizálta azokat, akik falakat építenek, hogy távol tartsák a kitaszított embereket.

A pápa kelet-mediterrán körútját arra használja fel, hogy felhívja a figyelmet a migránsok és menekültek nyomorúságos helyzetére. A Földközi-tenger "sírkövek nélküli, hideg temetővé válik (...) Könyörgöm, állítsuk meg a civilizáció hajótörését!" - hangsúlyozta.

Ferenc pápa legutóbb 2016-ban járt Leszboszon, amikor még létezett a hírhedten túlzsúfolt Moria menekülttábor, amely tavaly ősszel leégett. Ferenc pápa a menedékkérőkkel most ideiglenes szálláshelyükön találkozott, látogatása mintegy egy órán át tartott.

"A történelem azt tanítja nekünk, hogy a szűkös önérdek és nacionalizmus katasztrofális következményekkel jár " – idézi Ferenc pápát a BBC oldala. Hozzátette, hogy Európában vannak olyanok, akik kitartanak amellett, hogy ez a probléma nem érinti őket, és ez tragikus – mondta. Ideje volna a migráció okaira – például az „elfelejtett háborúkra” – összpontosítania a kormányok, ahelyett, hogy megbüntessék azokat, akik emiatt kénytelenek szenvedni. A pápa a BBC tudósítása szerint kritizálta az olyan intézkedéseket is, mint a falak építése, amely távol tartja a menekülteket.

Az Európába igyekvő menedékkérők jelentős része a török partokról próbál átkelni az égei-tengeri görög szigetekre és ezzel az Európai Unió területére. Ugyanakkor vannak, akik a hosszabb és veszélyesebb útvonallal próbálkoznak Krétát délről megkerülve, hogy Olaszországba juthassanak. A hosszú úton gyakran műszaki meghibásodások vagy balesetek sodorják veszélybe az embereket a rendszerint ósdi bárkákon, amelyeket az embercsempészektől kapnak. Tavaly legalább 23 ezer ember halt meg vagy tűnt el a tengeri átkelések során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!