szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányzó lengyel Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke megerősítette, hogy Lengyelország is megvásárolta az izraeli kémszoftvert, de tagadta, hogy azt ellenzéki politikusok lehallgatására használták volna.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

"Rossz lenne, ha a lengyel szolgálatoknak nem lenne a kezükben ez a típusú eszköz" - fogalmaz Jaroslaw Kaczynski a Sieci hetilap hétfőn megjelenő interjújában, melyből kivonatokat tett közzé a wPolityce.pl hírportál - közölte az Associated Press. A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke szerint sok ország titkosszolgálata használja az izraeli NSO Group kémszoftverét, a Pegasust a korrupció elleni harcra és a bűncselekmények kivédése céljából, így - ismerte el - Lengyelország is megvásárolta a programot. Úgy fogalmazott, hogy az adatok titkosításának egyre népszerűbb gyakorlata miatt van igény a Pegasusra, mert a korábbi megfigyelő technikák a titkosítással már nem tudják felvenni a versenyt. 

Kaczynski tagadja, hogy a kémprogrammal a lengyel ellenzéket is célba vették volna, miközben a Torontói Egyetem kutatócsoportja, a Citizen Lab korábban arról adott információt, hogy három, a lengyel kormánnyal kritikus személy telefonját is lehallgatták. Az Amnesty International is megerősítette egy, a Citizen Labtól független vizsgálat során, hogy a 2019-es választás előtti kampányidőszakban Krzysztof Brejza lengyel ellenzéki szenátor mobilját célba vették a szoftverrel, a telefonját összesen 33 alkalommal hekkelték meg 2019. április 26. és október 23. között. Rajta kívül a 2019-es parlamenti választásokkor a lengyel ellenzék kulcsfiguráinak ügyvédjét, Roman Giertychet célozták meg a Pegasussal, két évvel később az igazságszolgáltatás kormánypárti ledarálása ellen küzdő kritikus ügyész, Ewa Wrzosek telefonját is meghekkelték a hírek szerint.

Az állami televízió Brejza üzeneteit nyilvánosságra is hozta 2019-ben, ezért az ellenzéki politikus ma már azt állítja, hogy a választások tisztességtelenek voltak, mert a kormánypártnak hozzáférése volt az ő kampánytervéhez.

Jaroslaw Kaczinsky azt mondja, hogy nincs szükség arra, hogy parlamenti vizsgálóbizottságot állítsanak fel az ügyben, szerinte "nincsen Pegasus-ügy, nincs semmilyen megfigyelés" az ellenzék esetében. "Semmilyen titokban megszerzett információ nem játszott szerepet a 2019-es választási kampányban. Vesztettek, mert vesztettek. Nem kellene kifogásokat keresniük".

Néhány nappal ezelőtt a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap nyilvánosságra hozta, hogy a lengyel kormány 5,4 millió euróért vásárolhatta meg a Pegasust. A lap szerint a kormány törvénytelenen módon, az Igazságügyi Alap forrásait felhasználva szerezte be a kémszoftvert - idézte a Telex. Az Igazságügyi Alap a lengyel bíróságok által kiszabott bírságokat gyűjti össze, az alap pénze a bűncselekmények áldozatainak megsegítésére és a további bűncselekmények megelőzésére szolgál, de 2017-ben a parlament államháztartási bizottság jóváhagyta az Igazságügyi Alap pénzügyi tervének módosítását, lehetővé téve pénzek elkülönítését a Pegasus beszerzésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!