Tetszett a cikk?

Egy hónapja Silvio Berlusconi diadalmas visszatéréséről szólnak a hírek Olaszországban, de azt, hogy 85 évesen a köztársasági elnök lesz, talán még ő sem hitte el igazán. Ma már más sem.

Operazione scoiattolo, vagyis mókus-hadművelet - állítólag maga Silvio Berlusconi nevezte el így azt az akciót, amely köztársasági elnöki székhez segítette volna, és amely egyre valószínűbb, hogy meghiúsul. A névválasztással bizonyára arra utalt, ahogyan a mókusok egyenként, szorgosan összegyűjtik a makk- és mogyorószemeket: ugyanígy készült a volt miniszterelnök és stábja az elnökválasztó elektorok megdolgozásával egyenként összeszedni annyi szavazatot, amely elegendő az államfői székhez.

A Berlusconi elnökjelöltségével előálló olasz jobboldal ugyanis egymaga nem tudna elegendő elektort szállítani a megválasztásához. Az olasz parlament hétfői államfőválasztó közös ülésén a 630 képviselő mellett 321 szenátor és 58 regionális küldött vesz részt, vagyis ennek az 1009 “nagy elektornak” a többségét kellene a maguk oldalára állítaniuk, miközben a jobboldalnak csak 452 elektori szavazata van. Sajtóforrások szerint még közülük sem mindenki támogatná a volt miniszterelnököt, de így is legalább 60 szavazat hiányzik ahhoz az 505 vokshoz, amellyel a köztársaságielnök-választáson befutó lehet, amivel egyébként így is csak a negyedik fordulóban esélyes, amelyben már nem kétharmados, hanem sima többség is elegendő a megválasztáshoz. (A jelenlegi államfő Sergio Mattarellát, akinek a mandátuma február 3-án jár le, hét éve ugyancsak a negyedik fordulóban választották meg.)

Silvio Berlusconi
MTI / EPA / ANSA / Angelo Carconi

Berlusconi várható meghátrálására utalhat, hogy lefújták a jobboldali pártok által eredetileg az ő részvételével csütörtökre szervezett római találkozót, helyette lombardiai birtokán maradt. Az 1994 és 2011 között a miniszterelnöki posztot háromszor is betöltő Berlusconi eddig is önjáróként viselkedett, és egyelőre most sem mond semmit arról, hogy mire készül, esetleges visszalépéséről sem közölt még semmit.

Bár egyáltalán nem kizárt, hogy Berlusconi így is elindul az államfőválasztáson, hezitálását a baloldal egyértelmű visszalépésnek veszi. “Az elmúlt hónapok blöffjének vége” - ezzel a baloldali Demokrata Párt elnöke, Enrico Letta értékelte Berlusconi rejtőzködését. Senki nem formálhat elővételi jogot az elnöki hivatalra - üzente a jobboldalnak, amelynek két legerősebb vezetője, Matteo Salvini és Giorgia Meloni korábban valóban királycsinálóként léptek fel, mintha igazán csak ezeken a pártokon múlna a következő elnök személye. A jobboldalon most attól tartanak, hogy az önjáró - és pártja, a Forza Italia (Hajrá, Olaszország!) 79 képviselője révén a második legerősebb jobboldali erőt képviselő - Berlusconi ünnepélyesen bejelenti visszalépését, és egyúttal saját jelöltet javasol, Salvini és Meloni jóváhagyása nélkül.

Matteo Salvini, a kormányzó olasz Liga párt és Giorgia Meloni, az ellenzéki Olasz Testvérek (FdI) párt vezetője az Enrico Michetti római polgármesterjelölt kampányának befejezésével tartott római sajtóértekezleten 2021. október 1-jén
MTI / EPA / ANSA / Riccardo Antimiani

Berlusconi környezetéből azt sugallják, hogy ha meghátrálásra kényszerül, akkor Mattarella elnök újrázását tartaná tisztességes megoldásnak. Döntését sajtóértesülések szerint vasárnap, vagy hétfőn, a szavazás előtt jelenti majd be. Az olasz törvények egyébként nem tiltják, hogy egy államelnök újrázzon, mindeddig mégis csak egyedül Giorgio Napolitano mandátumát hosszabbították meg, ő 2013-ban lejárt mandátumát követően még két évig államfő volt. Mindazonáltal Mattarella korábban jelezte, hogy újraválasztása ellen van.

Sajtóértesülések szerint Berlusconi elbizonytalanodását az is okozhatta, hogy nem kapott maximális támogatást a Ligától, amelynek egyes képviselői egy esetleges B-terv lebegtetésével jelezték, hogy nem teljesen elkötelezettek a volt kormányfő jelölése mellett, és ha kell, helyette más jelöltben próbálnak majd megállapodni. Ennek ellenére a párt elnöke, Matteo Salvini állítja, hogy Meloni és Berlusconi pártjával egységesen szavaznak majd az államfőválasztás minden fordulójában.

Persze adódik a kérdés, hogy az extrovertált, multimilliárdos médiavállalkozó, akinek nemcsak sorozatos közjogi botrányaira lehet emlékezni, de a villájában, prostituáltak és politikus részvételével is megtartottt szexpartijaira is, aki a trumpista populizmust már Donald Trump előtt évtizedekkel a tökélyre fejlesztette, miközben Vlagyimir Putyin méltatta nagyságáért, hogyan merülhetett fel egyáltalán elnökjelöltként. Berlusconi persze egyetlen botrányába sem bukott bele, de kellett az is, hogy a jelek szerint az olasz jobboldal vezetői meggyőzték magukat arról: ő lesz a megfelelő választás.

HVG Könyvek Kiadó - Berlusconi

Pénz, hatalom, botrányok Világos, tényszerű, pontos, elfogulatlan könyv a politikussá lett leggazdagabb olasz üzletemberről, a botránykrónikák főszereplőjéről. Berlusconi sok tekintetben a posztmodern társadalom megtestesítője, a tömegkommunikáció mestere, a fogyasztói társadalom hirdetője és terméke egyben.

Neve még decemberben merült fel, amikor Giorgia Meloni arról beszélt, patrióta államfőt akarnak választani, és egy kérdésre válaszolva azt mondta, Silvio Berlusconit annak tartja, hiszen 2011-ben abba bukott bele, hogy a nemzeti érdekeket védte, amikor nem írta alá azt a megszorító reformcsomagot, amelyet utódja, Mario Monti elfogadott. Mindenesetre úgy tűnik, Meloni és Salvini az elmúlt egy hónapban hagyta, hogy Berlusconi újabb ambíciói sodorják őket, ahelyett, hogy kihátráltak volna még korábban a jelöléséből azzal az ürüggyel, hogy a politikus túl megosztó személyiség.

Mindeközben Mario Draghi pártonkívüli miniszterelnök csendben esélyes befutóvá lépett elő, akinek az államfői jelölését ugyan a kormánykoalíció legerősebb résztvevője, a négy minisztert adó Öt Csillag Mozgalom jelenleg elutasítja, de nyilvánvalóan amiatt, mert a miniszterelnök leköszönésével a jelenleg stabil kormány helyett újat kellene összeállítani, olyat, amelyikkel elkerülhető az előrehozott választás.

Mario Draghi
AFP / ALBERTO PIZZOLI

A Repubblica szerint Draghi - aki hivatalosan még nem jelentette be indulását, de azt jelezte, hogy nem is zárkózik el tőle - az elmúlt napokat sűrű egyeztetésekkel töltötte, és ha már kész kormánynévsorral tud előrukkolni, akkor nyújtja majd be a parlamenthez az államfői indulását. Az új kabinet összeállításához szükséges egyeztetések elhúzódása miatt azonban az is előfordulhat, hogy a jelenlegi kormányfő az első szavazási körben még nem is fog indulni az államelnöki posztért, csak a negyedikben. A lap azt is tudni véli, hogyan állna fel a Draghit követő kabinet: az egyik változat szerint Vittorio Colao jelenlegi innovációs miniszter, egy másik szerint Elisabetta Belloni, a Biztonsági Információs Osztály nevű titkosszolgálati szerv főigazgatója vezetné a kormányt, de Draghi elmúlt napokra időzített, valószínűleg a leendő kormány összeállítását célzó számos megbeszélése közül az egyiket az államtanács leköszönő vezetőjével, Filippo Patroni Griffivel bonyolította.

A technokrata miniszterelnök Draghi ellen szól azonban, hogy megfelel ugyan a pártok fölött álló államfő kritériumának, amelyet az Öt Csillagot vezető volt miniszterelnök Giuseppe Conte mellett a demokrata párti Enrico Letta is feltételként szabott a leendő államfő számára, de az Öt Csillag azt is hangsúlyozza, hogy szeretnék, ha a jelenlegi kormányegyensúlyt nem borítaná fel az új jelölt személye. Látszólag a Forza Italia sem fogja támogatni Draghi jelölését, legalábbis Berlusconi emlékeiben úgy él, hogy a jelenlegi államfő 2011-ben az Európai Központi Bank elnökeként ellene fordult, és a bukásához járult hozzá, amikor aláírta azt az olasz kormánynak küldött levelet, amelyben az államháztartás egyensúlyának helyreállítása érdekében megszorításokat sürgettek, és cserébe államkötvény-felvásárlási mentőövet ígértek.  

A baloldallal folytatott egyeztetésekben Matteo Salvini is részt vesz, és azt ígérik a pártok, hogy mindenki számára elfogadható közös jelölt indításán dolgoznak. Sőt a Liga vezetője ismét próbál kezdeményezőként fellépni, és pénteken már arról beszélt, hogy a jobboldal akár több olyan jelölt nevével is előállhat, akiknek személyéről közmegyegyezés lehet. Az újabb nevekről egyelőre nem beszélt Salvini (a hírek szerint Pierferdinando Casini korábbi házelnök és Paola Severino korábbi igazságügyminiszter neve is felmerült), mondatai azt jelentik, hogy a Berlusconit újraaktiváló mókus-hadművelet a jobboldal vezető ereje szerint is lezárt ügy.

Frissítés: Cikkünk megjelenését követően számolt be a Corriere arról, hogy Berlusconi szombaton találkozik a jobboldali pártok vezetőivel, hogy beszámoljon szándékairól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!